| BUDOKAI a întrebat:

daca in placa de baza am acum memorie ram de tip ddr3 800 pot sa-mi pun una de ddr3?

2 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Cel mai probabil ai DDR2, nu DDR3.
@s3my: Nimic mai gresit, atit timp cit TIPUL memoriei e cel corect, frecventa e irelevanta. Eu de exemplu am DDR3 1600 cu un i3 2120 si placa de baza imi suporta memoria la 1600 doar cu procesoare pe 22nm, deci imi ruleaza la 1333 in configuratia actuala, totul mergind BRICI.

| s3my a răspuns:

Pai... daca ai deja una ddr3... normal ca poti sa-ti mai pui una ddr3

mentiuni: ai grija sa mai ai loc pe placa de baza [ majoritatea placilor de baza vin cu 2 sau 4 sloturi [ locuri ] in care se poate pune placuta RAM ]

2: ai grija ca frecventa placutei ram sa fie mai mica sau egala cu frecventa maxima suportata de placa de baza.