| giogio98e a întrebat:

Cum pot sterge desenul de pe o poza? Am primit o poza care are scris pe ea ceva dar nu se vede ce pentru ca a desenat peste scris.Cum as putea sterge acel desen ca poza sa fie ca la inceput?

3 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Daca e watermark, nu se poate sterge prea usor.

Ai putea incerca totusi functia / unealta "Content Aware Fill" din Photoshop

sau

"Inpainting" din Affinity Photo.
(selectezi ce doresti sa dispara cu unealta de selectie, apoi apesi SHIFT+F5, selectezi Inpainting, si apesi Apply. Programul va incerca sa ghiceasca ce trebuie sa se afle in spatele acelui text daca el nu ar fi acolo, si va reface imaginea).

Daca selectia nu e perfecta, nici rezultatul nu va fi.

Din pacate programul gratuit GIMP nu stiu sa aiba unelte prea avansate in acest sens, care sa refaca perfect fundalul din spatele unei entitati.

PS: daca imaginea a fost protejata impotriva modificarii, nu vei putea scoate textul prin nici o metoda, uneori nici in Paint nu te lasa sa decupezi din ea.

| johnnny123 a răspuns:

Nu ai cum să "ștergi" acel desen și să vezi ce era acolo în poza originală. Nu este ca și cum ai avea o fotografie fizică murdară de praf de pe care ștergi praful și vezi fotografia.
În fotografia digitală, pixelii imaginii originale au fost înlocuiți de alți pixeli. Varianta originală nu mai există și nu se mai poate recupera.

| TheGentleman a răspuns:

Dacă ai putea șterge, watermarkul ar fi fost inutil. big grin