| mariazet45 a întrebat:

Cum sa activez bluetooth la un pc Assus? Vreau sa trimit prin bluetooth de pe un telefon mobil Nokia pe pc, pentru a nu mai instala Nokia pe pc si fara sa mai pun cablu de date? Am un buton langa butonul de pornire am apasat pe el dar nu am observat ca s-a activat ceva.

Răspuns Câştigător
Shin
| Shin a răspuns:

Exact inainte sa trimiti de pe telefon pe PC, trebuie sa dai click dreapta pe icoana de bluetooth care apare pe taskbar in dreapta jos langa ceas. O sa-ti apara un meniu si tu trebuie sa apesi pe "Receive File". Dupa aceea, dai send de pe telefon la PC si o sa-ti primeasca fisierul.
Numai bine, S h i n

18 răspunsuri:
Shin
| Shin a răspuns:

Pc-ul sigur are bluetooth? Nu toate laptopurile au (cele mai vechi), iar desktop-urile au nevoie in general de un adaptop (ceva care se baga intr-un slot USB). Deci esti sigura ca ai bluetooth? Daca da, probabil nu este instalat daca nu-ti apare iconita. Daca esti sigura ca este instalat, intra in control panel (ar trebui sa apara acolo) si poti bifa sa apara langa ceasul calculatorului (sau poti da direct de acolo "receive file")
Numai bine, S h i n

Shin
| Shin a răspuns:

Nu ai nevoie de soft aditional ca sa faci transfer. Desi este de preferat pentru ca este mai usor, windows-ul are tot ce ai nevoie.
Numai bine, S h i n

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Ai nevoie in principiu si de un program pentru a face asta. Eu folosesc bluesolleil. Si in momentul in care deschizi programul acela si ai activat bluetooth-ul (de la buton) ii dai un refresh (F5) pentru a vedea telefonul si apoi trimiti direct de pe telefon ce vrei sa trimiti (cu send > via bluetooth), s-ar putea sa iti ceara un cod (pui acelasi cod pe ambele - tel si pc) si le trimite. Bafta!

| Annitu a răspuns:

Aceasi intrebare am si eu...am tot un assus... dar nu vad nici un buton!straight faceoi fii eu chioara sau butonu ala e ascuns?big grin

| mariazet45 explică:

Nu imi apare iconita cu bluetooth pe pc, am apasat butonu de langa butonu de pornire si nu se activeaza nimic.

| cameleon a răspuns:

Draga Mariazet45, Uite cum sta treaba cu "Telefonul" si cu "PC-ul".
Daca telefonul tau are bluetooth si l-ai activat, iar calculatorul tau (PC-ul) sau Laptop-ul are sistem bluetooth de comunicare si este activat (sau unul din acelea care se conecteaza in portul USB), mai trebuie sa instalezi pe calculatorul tau programul de pe CD-ul furnizat de firma producatoare a telefonului tau (CD care l-ai gasit in cutia telefonului), apoi trebuie sa le identifici reciproc (PC-ul il identifici in telefon, iar telefonul il identifici in PC). De aici totul este simplu, folosind acel programel poti sa transferi orice informatii intre cele 2 echipamente.
Multa Bafta.

| CC7 a răspuns:

De obieci daca ai driver'u instalat ar trebui sa-ti mearga apasa(ALT+F2) si daca nu cauta driver pentru el

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Verifica mai bine si ai
sa vezi ca da rezultate big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum activez bluetooth le pc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu ai laptop? ca daca ai laptop si ai un buton langacel de pornire si scrie Wifi anseamna ca este cel care connecteaza wierlesu-l

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iesti nibun rau de tot
da
fh

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna ma scuzati ca va deranjez, dar cum stiu ca am bluetooth la pc? ca e dal mai vechi, raspuns

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma am si eu o problema cu bluetooth PC dialer l-am instalat si nnu mia mai dat portul l-am gasit in final dar nu ma lasa sa intru

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut, uite nici eu nu stiu cum sa instalez bluetooth-ul. Ma ajuta cineva...va rog.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca eu am pus intrebarea asta tu de ce mai intrebi tarfa?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am ras pentru tine pentru ca nici eu nu stiu cum sa-l activez nu il gasesc am un celular elgi cine ma pozte ajuta

| theLITTLEsunShine a răspuns:

Buna! Am si eu o intrebere...Blutoothul de la Windows Vista cum il deschid? Il am instalat dar nu stiu sa-l deschid ca vreau sa trimit poze pe PC pentru mess...Ma poate ajuta cineva? Multumesc TPU! Sarbatori fericite!

| Katherine_2568 a răspuns:

Deci eu am bluetooth instalat si de pe telefon imi spune ca bluetooth'ul e pe invizibil sau asa ceva ( e Bluetooth Soleill) stii ce sa fac?