| Senyorul a întrebat:

Cum sa dezinstalez windows 7?

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Trebuie complet formatat.Dar trebuie să ai un motiv foarte întemeiat pentru a face downgrade la sistemul de operare.
De exemplu nu are sens să instalezi Windows Xp SP3 32 de biți(că numai ăsta mai are suport tehnic=>aplicații și drivere compatibile) pe un Cpu dual core un GPU de 256 mb și un 4 gb Ram că te vei pomenii că sistemul va funcționa foarte lent și în loc de 4 gb ram vei avea doar 3 și unul va rămâne nefolosit.Succes

9 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Formatează complet hard discul și nu o să mai ai Windows 7. Dar ia în calcul că computerul făra sistem de operare nu poate fi folosit(Windows, Linux, Mac BSD, free DoS etc). Succes

| Senyorul explică (pentru DeyCj):

Vreau sa imi pun dupa xp... dar nu pot acum cat am win 7... cum sa formatez complet gardul?

| DeyCj a răspuns (pentru Senyorul):

Trebuie complet formatat.Dar trebuie să ai un motiv foarte întemeiat pentru a face downgrade la sistemul de operare.
De exemplu nu are sens să instalezi Windows Xp SP3 32 de biți(că numai ăsta mai are suport tehnic=>aplicații și drivere compatibile) pe un Cpu dual core un GPU de 256 mb și un 4 gb Ram că te vei pomenii că sistemul va funcționa foarte lent și în loc de 4 gb ram vei avea doar 3 și unul va rămâne nefolosit.Succes

| Ovidiu a răspuns:

Folosesti un CD bootabil cu un alt windows, pe care vrei sa-l instalezi, formatezi partitia C:\\ si astepti instalarea noului sistem de operare.winking

suntserios
| suntserios a răspuns:

Formateaza partitia pe care e instalat

| lpavel a răspuns:

Instalezi un alt Windows si formatezi HDD-ul numai asa poti!

| Senyorul explică:

Am incercat xp ca pe ala vreau sa mi-l bag... dar cica nu e compatibil... nu stiu ce sa mai fac sa scap de acest windows.

| DeyCj a răspuns (pentru Senyorul):

Verifică să nu fie formatate partițiile în GPT. Dacă îs în GPT trebuie să schimbi tabla de partiții.E mai complicat un pic dar nu imposibil.Se face cu Gparted butat de pe un Live cd.

| Senyorul explică:

Am rezolvat... am formatat partitia d si pe cea c nu win nu am reusit am instalat iar 7 pe d de data asta si pe c s-a sters tot... acum merge foarte bine