| Lipsa47 a întrebat:

Cum sa formatez un card micro sd pentru, cand incerc sa-l formatez din telefon imi zice -cartela de memorie are un format necunoscut- iar in pc nu mi-l recunoaste?

Răspuns Câştigător
| supermdmario a răspuns:

In primul rand, trebuie stiut ca smartphonurile suporta carduri care au un format fisier fat 32.si ext.2, 3, sau 4. acestea sunt valabile numai ptr.telefoane cu android os.ptr celelalte, doar fat 32.
Procedeu:
a)descarci si instalezi minitool partition wizard, pe care il gasesti pe google.
b)dupa ce instalezi programul, il deschizi,(binenteles, mai intai trebuie sa conectezi cardul la pc)
selectezi cardul respectiv(ai grija sa nu selectezi alta partitie-spre ex:o partitie din hard discul pc-ului.)
c)dai formatare, alegi fat 32, aplly si astepti sa se formateze. Asta e tot.

| asdfcffcvgvv123 a răspuns (pentru supermdmario):

Explica-mi ceva... Am cumparat o chestie pentru laptop in care bagi cardul si iti apare tot ce este pe el. Si am ster tot fara sa vreau. Cand il bag in telefon nu apare nimic, in pc la fel... Ce sa-i fac mai pot sa-l repar

| BencheaAdelin a răspuns (pentru asdfcffcvgvv123):

Este un cititor de card, si tu ai sters ce aveai nu mai poti face nimic

| asdfcffcvgvv123 a răspuns (pentru BencheaAdelin):

Am rezolvat problema. Mersi oricum.

| Alin_Constantin_1998 a răspuns (pentru supermdmario):

Da dar cum il conectez daca nu il citeste? :-s

12 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Se poate cu un program sau cu o distribuție de Linux(Linux-ul știe formata numai în ext sau fat că numai cu aceste tipuri de sisteme de fișiere lucrează, mai mult cu ext) ce știe formata în ext2, 3,4 și apoi dacă nici așa nu vrea atunci înseamnă că și-o trăit viața, deoarece toate crdurile sau flash-urile au un număr limitat de scrieri/citiri, iar când acestea se depășesc cardul sau fash-ul devine bun de aruncat la gunoi.Succes

| LoOvE a răspuns (pentru DeyCj):

Mie mi se reformateaza cardul mereu cand il bag in usb in calculator. Poate sa fier cauza (sa fie cardul de vina pentru ceea ce se intampla),, pentru ca a de3pasit nr. de scrieri/citirri?

Te rog raspunde-mi! puppy dog eyes

Ma chinui sa rezolv pro0blema si nu stiu cine sa fie de vina:cardul, usbul, sau eu ca nu stiu sa-l formatez corect? asta e problema ca nici nu stiu sa-l fromatez.Doar il bag in calulcoator si bag cate melodii, poze vreau...

| DeyCj a răspuns (pentru LoOvE):

Păi nu știu cum faci formatarea cardului.O formatare a oricărui dispozitiv se face din my computer/selectezi dispozitivul(grijă la literă și nume, să urmărești să fie dispozitivul nu vreo partiție)/clik dreapta/ format(faculatativ dar nu prea recomand poți bifa și opțiunea de formatare rapidă). Asta ar fi procedura deformatare din Windows. Dacă folosești numai delete la toate datele de pe card aia nu e formatare ci doar ștergere de date simplă. Adevărul e că se poate să își fi depășit și numărul de scrieri/citiri.Succes

| LoOvE a răspuns (pentru DeyCj):

Pai cate scrier/citiri are maxim un card?

| DeyCj a răspuns (pentru LoOvE):

Depinde de producătorul cardului.

| Cryshhtian a răspuns:

Incearca sa il pui in alt telefon daca nici asa nu merge inseamna ca e bulit cardulhappy

| Vasilie_Aurel_1980 a răspuns:

Telefonul nu citeste cardul am Allview