| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa recunosti un ceas fals? deoarece vreau sa imi cumpar unul si mi se pare ca este cam ieftin, ceasornicarul il vinde cu 150 de lei si el nou este 500lei,nu stiu daca are bratara originala,vreau raspunsuri concrete(din propia experienta) nu luate de pe diferite sit-uri, se poate face diferenta dupa serii?

Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Nu exista un "examen" clar care sa iti spuna, decat poate ca acel ceas sa fie examinat de alt ceasornicar.

In aceasta situatie te-as sfatui sa ceri celui care il vinde un certificat de autenticitate semnat si parafat, sa aiba seria ceasului, marca si alte lucruri de identificare ale ceasului (pe care sa le verifici cu atentie) trecute in document.

Daca ai vreo problema dupa, mergi cu hartia si ceasul la politiei si depui plangere.