| 4FuNxD a întrebat:

Cum scap de svchost.com? ma inebuneste imi apare la fiecare aplicatie care o aplic.

9 răspunsuri:
| Sihastrul a răspuns:

Svchost.com
Svchost.com este troian/backdoor.
Run/scrii msconfig/clic dreapta pe el "run as administrator"/cauti in startup si services svchost.com/il debifezi/apply/ok/restart.
Cautare in windows svchost.com/il stergi/apoi si din cosul de reciclare, nu se poate sterge instaleaza unlocker (http://www.scanwith.com/download/Unlocker.htm) si-l stergi cu el.

| SimionAlexandru69ever a răspuns (pentru Sihastrul):

Sihastru am facut in felul urmator am mers la run dupa aia am scris msconfig si imi aparea casuta aia neagra dupa care vazand ca nu merge asa am zis sa ma duc in windows>si sa sterg svchost.com l-am sters si l-am restarta laptopul dupa care am zis sa incerc sa intru intr-o aplicatie si mi-a dat acolo un chenar si imi zicea open with:internet explorer, notepad, wordpan etc am zis sa ma duc la run-msconfig si acolo nu m-a lasat sa intru si mi-a dat eroarea C:\Windows\system32\msconfig.exe Aplication not found ce sa fac in cazul acesta spune-mi te rog?

| killllls a răspuns:

Frate cum scapam de el: nu merge sa instalam chesti nici macar sa Ne jucam

| gir861 a răspuns:

Cu un antivirus bun: BitDefender, Avira, AVG

| 4FuNxD explică:

Nu merge alta posibilitate nu existA? va rog dau Fundaaaa!

| Ionut_Seby_1999 a răspuns:

Eu am Avut eroarea asta, care afecteaza mult internetul asa ca mi-am facut windowsul.Si acum nu mai am probleme.

| Ionut_Seby_1999 a răspuns:

Dupa multe cautari pe Google si zeci de posturi citite pe forumurile romanesti, unde fiecare are cate o solutie, insa nici una nu functioneaza, am gasit rezolvarea pe un site strain si am vrut sa o impartasesc si celor care au aceasta problema foarte enervanta. Nu este vorba nici de virusi, nu trebuie reinstalat nici Windows-ul, trebuie doar schimbi niste registri si esti gata...

Cum faci sa nu mai apara eroarea cu Generic Host for Win 32 pe Windows

Primul pas este inchiderea portului 445:
1.Mergi in Taskbar si dai Start -> Run
2.In fereastra care apare scrii: regedit.Se va deschide Registry Editor.
3. Cauti urmatoarea cheie (key) in registri:

HKEY_LOCAL_MACHINE -> System -> CurrentControlSet -> Services -> NetBT

Dai click pe Parameters. Acolo ai o cheie pe nume TransportBindName. Dai dublu click pe ea si stergi ce ai la Value data, lasand gol (deci nu pui nici o alta valoare).

Al doilea pas este inchiderea portului 135:
1.Tot in Registry Editor navighezi pana la urmatoarea intrare:
HKEY_LOCAL_MACHINE -> Software -> Microsoft -> OLE
2.Dai click pe OLE si vei gasi acolo o cheie cu denumirea: EnableDCOM
Dai dublu click pe ea si la Value data stergi Y si pui N

Dai un restart la PC si vei vedea ca problema ta a disparut definitiv.

Sursa Tutorialecstrike

| xxH3llsingXX a răspuns (pentru Ionut_Seby_1999):

Salut.Am si eu aceiasi problema, doar ca am facut ce ai spus si tu si am cautat si pe net si tot aceiasi rezolvare am gasit la unii.Am incercat si eu metoda dar fara nici un folos si tot aceeasi eroare cand deschid orice program svhost.com.

Ma puteti ajuta a rog? happy