| Ovidiu a întrebat:

Cum se creeaza un limbaj de programare? Sal inventez eu? :d dau funda.
de exemplu html cu a fost creat. vreau sa creez si eu unul. asa simplu.
Va rog sa nu radeti.

2 răspunsuri:
| Narcis2007 a răspuns:

In primul rand pentru a crea unul trebuie sa stii la perfectie cel putin 1

| Twitter a răspuns:

Tu degeaba ai "crea" un limbaj de programare, el nu ar putea fi folosit decat pe PC-ul tau sau al celor care au anumite fisiere care sa descrie sintaxa limbajului si un program care sa inteleaga sintaxa, deci nu poti face tu asta. M-am mai gandit si eu la asta si am gasit o "solutie" poti face un limbaj de genul HTML cu ajutorul PHP ( e o prostie dar daca tot vrei sa faci ceva ). Poti sa faci propriile tag-uri de HTML (cu ce nume vrei) doar ca trebuie si un script PHP care sa redenumeasca Tag-urile tale cu cele adevarate HTML... cum am zis e o prostie dar e ceva.

Redenumirea tag-urilor tale personalizate se face cu functia: str_replace