| TudorFox a întrebat:

Cum se face dual boot in linux?

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Instalezi un Windows. La Windows de la 8 in sus trebuie sa umbli la setari pentru modul developer. Apoi la instalare Linux te va intreba daca vrei in dual boot sau stergi totul. Daca spuneai ce Windows instalezi iti spuneam mai concret.

| TudorFox explică (pentru Salontanul):

Windows 10

| TudorFox explică (pentru Salontanul):

La fel se face si din ubuntu?

| Salontanul a răspuns (pentru TudorFox):

Ubuntu cu Linux?

| TudorFox explică (pentru Salontanul):

Daca se face la fel dual boot din ubuntu linux cu windows 10 vreau sa zic

| Salontanul a răspuns (pentru TudorFox):

Identic. Nu conteaza ce este al 2-lea sistem atata timp cat primul este Windows. De altfel, nici nu merg doua sisteme Linux-Unix. Eu am incercat alt fel de boot-are si cand mi-a dat crash un sistem s-a stricat si celalaltul. De atunci eu lucrez numai pe Linux si am un Windows 10 pe un SSD.