| NVRE a întrebat:

Am "instalat" kali linux is dual boot (adica a in situatie de boot "instalat").
Oare pot sa il bag pe un stick usb si cand intru din dual boot bag stick-ul si sa fie totul exact cum l-am lasat? Adica live dar pe stick.Si cam de cat GB sa iau sticku-l?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Stick-ul trebuie sa fie mai mare decat fisierul ISO din care faci kit-ul de instalare /live.
Asta inseamna ca-ti trebuie un stick de minim 2-4 Gb.

Nu stiu cum ai instalat Kali in "dual boot", daca ai un singur sistem de operare pe hard disk. big grin
In "dual boot" poate fi daca ai - de exemplu - un Windows deja instalat pe hard disk, iar Linux-ul il instalezi LANGA el. In acest caz, la pornire iti va aparea un boot-menu pentru a alege pornirea cu Windows sau cu Linux.

| NVRE explică (pentru Bula):

L-am instalat asa :https://www.youtube.com/watch?v=OR6CrfDiKmA

| Bula a răspuns (pentru NVRE):

Asta nu este instalare normala.
Doar se copiaza fisierele din kit-ul de instalare pe hard disk si se lanseaza in live mode (mod de incercare), ca si cum ar fi lansat de pe CD sauUSB.
Nu mai poti face instalari de programe sau configurari, care sa ramane si dupa re-pornire.

Acel meniu doar iti permite pornirea in acest mod sau cu windows-ul instalat.