| cornelmarius a întrebat:

Cum ziceti, este mai bine sa imi iau un calculator din magazin sau sa cumpar componente separate?

13 răspunsuri:
| Radu284 a răspuns:

Daca poti sa-l faci tu (stii ce componente sa iei, care sunt compatibile, etc.) fa-l tu. Poti iesi un pic mai ieftin (dar nu tot timpul), si poti avea un calculator exact asa cum vrei tu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe piese garantat. faza frumoasa a fost ca mi l-am facut singur acasa cu video de pe youtube. daca esti putin descurcaret stii ce sa faci daca nu, am vazut ca in Romania ti asanbleaza ei dupa ce alegi tu ce vrei

| untu a răspuns (pentru anonim_4396):

Si cum merge calculatorul construit de tine? Merge foarte bine? De unde esti?

| anonim_4396 a răspuns (pentru untu):

Piesele le-am luat din Londra dar eu locuiesc in Italia. am luat cu Amazon, foarte de incredere baietii. merge foarte bine, a trebuit sa inlocuiesc placa video ca am gasit una mai buna cu doar 50 de euro, care de fel era mai scumpa cu 300 de euro laughing, am vazut "pomana" si am vb cu aia si mi-au schimbat-o.

| untu a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai grija la raportul pret/calitate! Nu e cine stie ce! Daca e nou-nout si sigilat, proaspat fabricat e bine! Sper sa va tina mult!

| anonim_4396 a răspuns (pentru untu):

Iti dai seama ca inainte am cautat mult pe internet acel raport ( pret /calitate), dor nu imi iau in fiecare an pc de banii aia laughing, nu m-a facut mama popa sa am asa multi bani. Si eu sper, mersi la fel.

ps. daca o sa iti faci singur acasa samblarea, la cabluri o sa ti se para mai greu si o sa incepi sa transpiri putin laughing, dar daca citesti bine toate manualele alea, o sa vezi care unde trebuie bagat, bafta

| untu a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa,bravo! Felicitari pentru ca ati reusit sa asamblati componentele si functioneaza foarte bine calculatorul si sa stapanesti sanatos si cu folos! Bafta!

| Deliiiia a răspuns:

Intr-un,,set intreg" componentele sunt perfect adaptate sa functioneze impreuna si in plus, e mai putin costisitor.

| K0sti a răspuns (pentru Deliiiia):

Aia crezi tu! Asta se intampla numai la branduri, HP, Dell, IBM, etc. Nu la jafurile de calculatoare facute la oferte, care le vezi pe site-uri. Construite cu piese care nu se vand si le baga la oferte ca sa scape de ele! Mie mi-au venit la reparat calculatoare luate la oferte care aveau memorie pe care nu scria nimic, habar nu aveai ce marca sunt, clone de hardiskuri pe care nu scria nimic, la fel nu stiai ce marca sunt, nu scria decat capacitatea...asa ca asta cu calculatoarele gata facute e pentru fraieri care pleaca la vanatoare fara pusca!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Deliiiia):

E mai mult costisitor, si nu sunt niciodata asa bune cum ar trebui la banii aia.

| immaBeast a răspuns:

Componente separate, de ce?
Aşa poţi să-ţi faci propriul calculator după placul tău şi ieşi mai ieftin cu 5, 10 %.

| untu a răspuns (pentru immaBeast):

Da,dar ar trebui sa fii foarte priceput ca sa asamblezi componentele, dar sa fie potrivite unele cu altele, dar nu e deloc usor!

| K0sti a răspuns (pentru untu):

E foarte usor, extrem de usor, daca citesti!