| SelenaTpu a întrebat:

Daca ai o imprimanta color si s-a dus cartusul de culoare neagra, se poate crea culoarea neagra din cartusul color cand imprim?

9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poti incerca reincarcarea cartusului. Uneori merge pana la 4-5 sau mai multe incarcari. Mai sunt si cartuse reincarcabile care inlocuiesc originalul. Daca spuneai modelul te ajutam mai bine.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Trebuie sa i pui cartus original cu culoarea neagra ca o strici daca o folosesti asa. Sau reumplel pe ăla care sa golit este mai ieftin decît sa strici imprimanta si sa o repari sau sa i ti i ei alta nouă nu crezi?

| SelenaTpu explică (pentru CristiDinBucuresti):

Ma gandeam ca daca am nevoie in acel moment sa trag la imprimanta asa. Pana umplu

| VoidEternal a răspuns (pentru SelenaTpu):

Nu merge din pacate. Unul dintre motive este ca vei consuma cantitati foarte mare de culoare pentru a ajunge la o nuanta care nu e nici macar negru.
Celalalt si adevaratul motiv de care se tine cont de fapt, este ca nu se vrea. Pentru ca bani, consumerism, foame de profit. Iti dau un exemplu. La o multifunctionala Canon de generatie noua, nu merge SCANNERUL daca nu ai TUS pentru imprimare. Adica nu poti scana un document pentru a-l pastra in pc daca nu ai tus in cartus ca sa zic asa laughing

If it sounds stupid, that because it is stupid.

| gigite a răspuns (pentru VoidEternal):

Eu am un Lexmark x5490 care scaneaza de 2-3 ani fara sa mai mearga print/scan.

| VoidEternal a răspuns (pentru gigite):

Evident nu toti producatorii fac asta. Nici cei de la Canon nu faceau asta acum cativa ani. E doar o alta tactica recenta de a mai stoarce niste bani de la consumator.

| NLS a răspuns (pentru VoidEternal):

Faceau si acum multi ani la fel.
Am o multifunctionala HP la taica-meu ce dateaza de prin 2008, care nu vrea sa scaneze daca nu are tus.

Si J5720DW-ul actual ii mosteneste "naravul".

| DARLINGx a răspuns:

Nu merge

| gheorgheeroul12324 a răspuns:

Nu deoarece au alocatie separata in soft, cumpara o imprimanta laser nu color mai veche este la un pret modic, 50-100lei si poti printa fa sa ai probleme si peste 10 ani, reumplerea este ieftina si cu putina magie de Youtube poti umple singura cartusul, plin va tine cel putin 4 topuri, cred ca nu vei printa niciodata 4 topuri acasa