| TudorFox a întrebat:

Daca ai un laptop cu o baterie care nu mai incarca, din cauza ei se stinge laptopul si trebuie sa o scot afara?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Opreste laptopul (Shout down) si lasa-l conectat in priza.
Daca bateria e descarcata, va trebui sa fie aprins Led-ul care indica incarcarea (eventual Led-ul sa palpaie intermitent). Daca nu arde nici un Led, atunci alimentatorul nu-i da curent laptop-ului, probabil mufa de alimentare sau priza etc. nu face contact. In acest caz trebuie miscate mufele si urmarit Led-ul. Unde are problema de contact, la miscare se va aprinde si stinge Led-ul, cand misti mufa/stecherul. Il scoti si-l bagi inapoi ferm, sa faca contact bun. Astfel ca Led-ul nu se va mai stinga la miscare.

Cand Led-ul arde continuu, lasi sa se incarce bateria, cu laptop-ul OPRIT. Dupa mai multe ore (poate chiar si peste o zi), Led-ul de incarcare se va opri din palpaire si va arde continuu sau va stinge, indicand incarcarea completa al bateriei.

Laptop-ul poate fi folosit cu incarcatorul conectat permanent, circuitul de incarcare nu va permite supra-incarcarea.

| Andreeush a răspuns:

Eu de un an stau cu laptopul in priza fara baterie si inca merge. Nu mi-am luat alta baterie deoarece vreau sa imi iau alt laptop la anul.
Cel mai bine ar fi sa iti cumperi o baterie noua.

| dannyel86 a răspuns:

Daca laptopul nu functioneaza doar pe baterie, inseamna ca aceasta nu mai poate fi incarcata si trebuie inlocuita. Atunci cand dispozitivul e conectat la curent, simultan cu functionarea lui se incarca si bateria. Daca acest proces nu mai are loc, inseamna ca ea e defecta si doar montarea alteia noi te poate ajuta sa folosesti laptopul fara a fi conectat la priza.

| Sn4k3 a răspuns:

Daca nu e buna bateria, iti iei alta. Fara ea nu functioneaza laptopul.

| TudorFox explică (pentru Sn4k3):

Ba da, daca e bagat laptopul in priza, merge si fara ea