| JusTPauL a întrebat:

Daca am DDR3 cu frecventa de 1600mhz de ce programele imi arata ca au 800mhz? Trebuie facute ceva setari pentru frecventa de 1600mhz?

3 răspunsuri:
| ale28bz a răspuns:

Se modifica din Bios insa ai grija ca odata c cresti mhz va trebui sa cresti si voltajul, altfel iti va da la pornire Blue Screen, sfatul meu e sa lasi asa, pana te documentezi mai bine ce si cum, mhz-ul nu e atat de important pe cat este memoria Gb in sine

| PiNNoTheGamer a răspuns:

Va rog sa nu-l induceti pe om in eroare.Incepem sa explicam ce inseamna DDR=Double Data Rate(3 este modelul cum ar fi). Programul iti arata doar 800 de MHz deoarece nu poate calcula dublu si sa arate corect.Deci 800 MHx*2=1600MHz.

| JusTPauL explică (pentru PiNNoTheGamer):

Ce spui tu pare sa aiba sens, dar am citit pe forum la pcgarage. Erau multi care cumparau rami cu frecventa de 1600mhz iar cand ii instalau le arata frecventa de 800 iar in WEI le arata scor 7.7(ca la mine).
Dar dupa ce faceau ceva modificari in bios, ramii ajungeau la frecventa de 1600 si scorul in WEI era 5.7 parca. pentru cei care au 8GB ram., nu mai stiu exact.
Deci e posibila o imbunatatire?