| Adrianadiafg a întrebat:

Dacă am încărcat laptopul 100% are ceva daca continui sa il tin la încărcat? Sau dupa ce s-a facut 100% este mai bine sa il scot?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| P3d1a a răspuns:

Daca laptopul este oprit, il poti tine la incarcat in continuare, procesul de stocare a energiei se opreste odata ce bateria este goala, insa daca laptopul este pornit atunci energia trece prin bateria incontinuu.

O chestie la orice fel de bateria, cu cat mai multa energie trece prin ele, cu atat se uzeaza mai tare.

Chestia este ca lucrul asta o sa se intample chiar daca ai laptopul la incarcat sau nu.

O alta chestie care aftecteaza viata unei baterii este caldura, daca laptopul tau se incalzeste usor, sunt sanse ca bateria sa se oxideze si sa tina mai putin.

Deci daca vrei sa iti tina bateria cat mai mult poti sa faci urmatoarela:

1. Daca bateria de la laptopul tau poate fi scoasa, o scoti ori de cate ori ai o priza aproape. Laptopul va functiona si fara bateria, atata timp cat incarcatorul e conectat.

2. Daca laptopul se incalzeste repede, fie folosesti un cooler sa il racesti, fie scoti bateria ca la punctul 1.

3. Unele laptopuri au optimizari care stopeaza incarcarea bateriei cand trece de 50% si incepe iar incarcarea cand ajunge sub 50%, cel mai "sanatos" lucru pentru o baterie e sa nu fie nici prea plina, nici prea goala, in jur de 50% e perfect.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Tine l la încărcat, asa stau toate laptopurile. Nu sta nimeni sa le scoată din priza din ora în ora

| sierra1 a răspuns:

Nici o problemă, incărcarea se oprește automat când ajunge la 100%

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Are bateria încorporată?

| NLS a răspuns (pentru floresdemayo):

Intrebare de 1000 de puncte... pur si simplu happy
Al meu e din 2012, ma uit la Titanic cap coada, apoi constat ca mai am si pentru 2 episoade din Familia Bundy.

| DannyQ a răspuns:

Pai este ca și la telefoane îl încarci încarci și după îți faci treaba pe el. Eu când umblu pe el îl țin continuu în priza dar am observat ca dacă îl încarc și după îl scot din priza în timp ce sunt pe el bateria se duce rapid. Cum sa îți zic mai concret '' E ca și cum tu ai practica un sport solicitant și ai manca în același timp ''

| Anachmr12 a răspuns:

Eu a-și zice să-l scoti deoarece ce din câte am văzut multe laptopuri sau stricat din cauza că cablului se poate arde sau poate exploda sau se poate face un scurtcircuit la priză te preferată cu altul după ce se încarcă Pentru a evita unele accidente