| HomocVali a întrebat:

Am un laptop HP 6730b. Cand Il bag la incarcat si il aprind imi licaresc doua lacate. Unul cu o cheie si unul simplu iar laptopul merge greu. Dacă îl scot de la incarcat merge perfect. Sugestii?

Răspuns Câştigător
| CM7YRE a răspuns:

De obicei asta ar trebui sa se intample cand porneste, ca un cod de eroare. Vezi de cate ori clipesc, ar trebui sa clipeasca scurt de cateva ori, apoi sa se opreasca, si tot asa, ca un cod de eroare. Apoi cauta codul de eroare al laptopului sa vezi ce ar putea inseamna asta. Poate fi doar o chestie bazata pe software, de exemplu cand bagi incarcatorul sa nu fie pe high performance, sau o chestie bazata pe harware : exp mufa de incarcare stricata, sau ceva de la placa de baza, sau cel mai probabil incarcatorul defect ce nu livreaza electricitatea corect etc.

| HomocVali explică (pentru CM7YRE):

Pana acum cateva zile nu am avut aceasta problema. Unde ar trebui sa caut codul de eroare? Precizez ca încărcătorul este bun.

| HomocVali explică (pentru CM7YRE):

E vreun site ceva pe care pot gasi codurile de eroare?

| CM7YRE a răspuns (pentru HomocVali):

Este bun in ideea ca "functioneaza" sau este bun in ideea ca "l-am testat cu multimetrul si-mi da voltajul si amperajul specificat de producator"? In general, la un HP cam acestea ar fi http://repairing-solution.blogspot.com/......codes.html

| HomocVali explică (pentru CM7YRE):

Functioneaza el. Nu l am testat. Dar am descoperit problema, este placa de baza. Curios este ca atunci cand nu este la incarcat nu face asa

| CM7YRE a răspuns (pentru HomocVali):

Singura diferenta intre "la incarcat" si "nu la incarcat" este ideea de voltaj cel mai probabil, faptul ca intra curent in el. Daca poti scoate bateria, incearca sa vezi cum face atunci cand il tii la incarcat cu bateria scoasa. Chiar daca tu zici ca "functioneaza el" nu inseamna ca livreaza voltajul corespunzator. Iti spun din proprie experienta, am avut probleme cu incarcatoarele de la 6570B, cele compatibile dadeau un voltaj putin mai mare (parca din cate tin minte) gen 19.5 nu iar cele originale dadea 19.35. Chiar daca pe laptop scria ca functioneaza, n-a vrut. Si n-a avut legatura cu pinul central. Nu spun ca incarcatorul tau nu e bun, faptul ca transmite curent nu are legatura cu faptul ca il transmite gresit, uita-te la asta ca sa intelegi http://www.youtube.com/watch?v=HoHDM46Hgk4 cat de cat la ce ma refer. Spun ca "poate fi asta problema", nu ca "sigur e".

| HomocVali explică (pentru CM7YRE):

Si cu bateria scoasă face la fel. Am sa ma uit la video. Multumesc pentru explicații!