| Sorin2003 a întrebat:

Daca am memorii RAM pe o anumită frecvență și eu vreau sa schimb memoriile RAM trebuie sa fie pe aceiași frecvență că și cei pe care i-am avut.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

PLACA de BAZA impune VOLTAJUL memoriei.
Frecventa de lucru va fi cel mult frecventa ceea mai mica a memoriilor folosite (daca sunt suportate de placa de baza).
In "Manualul utilizatorului" al placii de baza gasesti specificatiile tehnice.

| sierra1 a răspuns:

Nu, dar vor ~merge~ toate la frecvența cea mai mică (a vreunei plăci)

| mihai69 a răspuns:

Nu neapărat.

| Wr3nch a răspuns:

Nu, trebuie sa fie de o frecventa suportata de placa de baza.

| NLS a răspuns:

Da... si nu neaparat, depinde care e frecventa maxima suportata de placa de baza, cum a indicat si Wrench.

Daca placa ta suporta memorii de 3000MHz, si tu ai avut acum de 2133MHz, poti pune fara probleme RAM cu 3000MHz.

*******************************************
Daca placa ta are 4 sloturi de RAM,
si doresti sa combini 4 laci cu 2 frecvente diferite (2 placi cu 2133MHz si 2 placi cu 3000MHz),
sau 2 capacitati diferirite (2 placi de 4GB si 2 de cate 8GB)
e posibil, va functiona (doar daca stii cum sa grupezi placutele pe cele 2 canale),
insa se vor intampla 2 lucruri :

a) vei pierde Dual Channel, adica in traducere, cam 25% din performanta memoriei
b) in cazul in care si frecventele difera, nu doar capaciatea, vor functiona toate 4 placile la frecventa placilor cu cea mai mica frecventa.

Voltajul trebuie sa fie si el identic (dar de regula e).

Si latenta (CL) e foarte importanta.
In teorie, daca ai o placa de baza high end, poti seta manual latenta, sau se ocupa placa de baza automat de aceasta treaba.
In practica, e bine sa aiba toate placile acelasi numar CL, am vazut situatii cand nu se "pupau" unele cu altele, datorita placii de baza.

Cand latenta placilor difera, ori sistemul nu va boota, ori vei obtine restarturi si freeze-uri. Sau ecran negru (absolut nimic pe ecran).

| UserRo10 a răspuns:

Cauta specificatiile placii de baza pentru voltaj si frecventele suportate. Daca pui 2 placi de frecvente diferite placa de baza va folosii frecventa celei mai mici dintre placi

| Hubiter a răspuns:

Important este sa fie pe acelasi voltaj.winking

Cu drag,
Hubiter.ro