| EUeStEEu a întrebat:

Daca am un laptop cu Windows 10 si din BIOS selectez un stick pentru bootare, dar stickul nu are Windows pe el, ce se întâmplă în situația asta? Adică stickul este nou nout

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu conteaza vechimea stick-ului, ci continutul lui.
Daca stick-ul este bootabil, aunci laptop-ul va porni cu sistemul de operare cu care boot-eaza.
De exemplu, daca faci un stick boot-abil cu un sistem Linux Mint (sau Ubuntu), sistemul are versiune "Live" (Linux functioneaza in mod de "prezentare") si ai si posibilitatea de a instala Linux pe calculator (in locul- sau langa Windows-ul deja instalat).

| EUeStEEu explică (pentru Bula):

Voiam sa stiu ce s ar întâmpla dacă stick ul nu are un sist de operare pe el

Răspuns utilizator avertizat
| Bula a răspuns (pentru EUeStEEu):

Fara sistem de operare nu exista boot-are.
Sistemul de boot-are incarca sistemul de operare, care va "intelege" si va executa ce se doreste de la sistem.

| relian a răspuns:

Daca setezi din bios sa boot de pe USB,apoi cand dai restart la calculator,nu va intra nicaeri,ioti va spune sa introduci stikul, altfel nu are ce sistem de operare sa ruleze.

Sau daca setezi boot prima optiune, in bios is mai multe optiunea dea boota, daca calculatorul nu gaseste stikul cu SO, atunci trece la optiunea 2, 3 si cate optiuni mai sunt.
Daca tu ai hard in acel calculator si dai sa faca bood dupa stik, tu ai acel stick gol, automat calculatorul va face boot dupa hard, deci va rula sistemul de operare de pe hard.

| UserRo10 a răspuns:

Va incerca sa booteze de pe stick, va vedea ca nu are ce si va trece la urmatoarea sursa. De obicei in Bios faci o lista de boot si pui pana la 3 surse. Cand una nu e valabila o ia pe urmatoarea. Eu la toate deviceurile am pus primar hardul/ssdul si cand vreau sa butez de pe un stick live apas la pornire f2 sau f12