| Anoniq a întrebat:

Daca am un laptop mai slăbuț, pot sa ii schimb procesorul, etc pentru o performanță bună?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/4233506/

1643 RON
cu un SSD de 500GB

Daca te multumesti cu 250GB, iese la 1502 RON

HDD nu am pus pentru ca, desi ar fi mers,. si ai fi economisit putin, un SSD e mai de viitor, e rapid, si cel mai important - silentios (spui adio acelor caraituri de HDD).

Daca nu te deranjeaza, si vrei HDD, iti pot cauta unul.
Diferenta nu o sa o vezi in jocul efectiv, ci in timpul de incarcare.

De exemplu:
Cu SSD, ETS2 se incarca in aproximativ 7-8 secunde,
cu HDD se incarca in 16 secunde.

Placa de baza are update-ul necesar pentru seria Ryzen 3000 inca de la prima editie.
Pentru siguranta am intrebat suportul PCgarage si mi-a fost confirmat.

Placa video integrata in procesor e de 3 ori mai rapida decat cea integrata in laptopul tau.

Procesorul e mult mai rapid: 4 nuclee la 3, 6GHz, ce pot ajunge la 4GHz cand e nevoie (modul Turbo).

Procesoarele AMD au nevoie de RAM rapid, asa ca am mers pe 3000 MHz.
Mai mult nici nu incapea, nici nu e nevoie pentru un asemenea buget.

Carcasa am ales-o pentru ca: e ieftina, arata decent, are gauri in lateral, (foarte important, altfel aerul degajat de coolerul procesorului nu poate iesi usor.
In fata suporta un ventilator de 120. Mai incolo poate o sa vrei sa pui unul. In spate suporta doar 2 de 80 din pacate, ar fi fost perfect cu unul de 92. DAca exista loc, gaurile se poate adapta/crea. )

Poti adauga pe viitor si o placa video dedicata, la SH de exemplu.
Intre 200 si 280 RON poti gasi GTX 660 (2 GB sau 3GB), GTX 750 Ti, sau poate o GTX 760

Nu recomand sa iti strici banii pe GT730, GT1030, etc... NU sunt ce trebuie.

30 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Depinde. Majoritatea procesoarelor (si mai ales la laptopurile simple, ieftine) sunt lipite pe placa de baza. Deslipirea lor presupune o operatie speciala care nu se poate realiza oriunde.
Poti face trei lucruri: inlocuirea HDD-ului cu un SSD, adaugarea sau schimbarea memoriei RAM (daca este posibil) si, in final, daca este foarte slab, trecerea pe Linux.

| Anoniq explică (pentru Salontanul):

Si cum imi dau seama daca pot sa schimb memoria ram? Sunt incepator la lucrurile astea, pot sa aflu asta cu ajutorul unui site sa vad daca este compatibil cu adăugarea in plus a câțiva rami?

| Salontanul a răspuns (pentru Anoniq):

Spune-mi, te rog, denumirea si modelul laptopului! Denumirea o gasesti de obicei pe fata si modelul pe o eticheta aplicata pe spate.

| Anoniq explică (pentru Salontanul):

Este Acer, model Extensa 2510

| Salontanul a răspuns (pentru Anoniq):

Nu mi-ai spus modelul. Poate fi 34Z4 sau 34NB, etc. Daca este 34NB are doua sloturi de memorie RAM cu cate 4 Gb pe fiecare (nu stiu la ce frecventa!) si doar un slot este ocupat. Mai poti pune inca 4 Gb RAM si treaba cu SSD-ul si esti la fix.

| Anoniq explică (pentru Salontanul):

Nu gasesc

| Anoniq explică (pentru Salontanul):

Modelul sistemului sau?
Ti-am mai spus, sunt începător la lucrurile acestea

| Salontanul a răspuns (pentru Anoniq):

Spune-mi ce procesor are! Poate imi dau seama asa! https://bit.ly/3dnhmB9

| Anoniq explică (pentru Salontanul):

Intel Core i3-4005U CPU 1. 70GHz

| Salontanul a răspuns (pentru Anoniq):

Cred ca este modelul 34NB! Asta: https://bit.ly/2WtvIci
Daca este el ai inca 4 Gb de RAM de pus. Atata doar ca trebuie vazuta frecventa la care lucreaza vechea memorie. Trebuie cineva care se pricepe sa desfaca locasul pentru memorie ( e pe spate de obicei), sa ia vechea memorie si sa vada la ce frecventa lucreaza si sa cumpere una identica.

| Anoniq explică (pentru Salontanul):

Frecvența e 798.1 MHz, am folosit o aplicație, CPU-Z mai exact

| Salontanul a răspuns (pentru Anoniq):

Ceva nu-i in regula! Ar trebui sa fie frecventa mai mare. Cred ca-i undeva la 1600 Mhz. Mergi cu el la cineva care se pricpe! Nu vreau sa te sfatuiesc, sa dam gresi si apoi sa ma injuri. Nu ca mi s-ar intampla ceva dar, totusi, nu ma lasa inima sa dai banii degeaba. Daca vrei sa vorbim, mai bine lasa-mi un numar de telefon in privat (intra pe contul meu aoasand pe nume si vezi ca acolo este un buton "trimite mesaj"! Cu un telefon pot si vedea despre ce-i vorba.

| Anoniq explică (pentru Salontanul):

Din câte am citit pe google, acea frecvența se dublează, si ar fi de 1596

| Salontanul a răspuns (pentru Anoniq):

Da, daca este dual channel. Doar ca in cazul tau, se pare, ca este single channel. Am citit asta pe net la specificatii. De asta nu stiu si nu-ti pot da sfat. Oricum frecventa poate fi doar 800 sa 1600. Aia 798, 1 inseamna de fapt 800. Programele astea dau uneori cifre gresite. Cum este vorba de un procesor i3, generatie mai noua, frecventa poate fi doar 1600.

| Anoniq explică (pentru Salontanul):

Si atunci ce îmi recomanzi sa fac? Vreau doar sa joc ets 2 cu graficele măcar pe mediu și să am minim 30 fps constant?

| Wr3nch a răspuns (pentru Anoniq):

Sa cumperi alt laptop. La tine problema e ca placa video e slaba, si mai mult RAM nu o sa te ajute la ETS 2.

| NLS a răspuns (pentru Anoniq):

Acum ce FPS ai?

Fa ce a zis Ventrue.

Nu ai nici o posibilitate sa schimbi procesorul, sau cipul video integrat in el,

placa video dedicata nu are (cele care au o placa ce duce ETS2 sunt peste 3000 RON)

Degeaba adaugi RAM, care apropo, e la 1600MHz.
Cu acel procesor si grafica integrata din el, nu o sa castigi nimic cu 8GB RAM.
Iar cu SSD nici atat.

Jocul ala e destul de prost optimizat, si are nevoie de placa video puternica.
Si un procesor cat de cat, nu un DualCore la 1.7

| Anoniq explică (pentru NLS):

Ok, atunci nici nu ma mai gândesc la laptop-ul actual, aș putea sa cumpăr un pc până in 1500-1600 lei care să ducă bine ets-ul? Fără monitor, sau merita mai mult un laptop de banii ăștia?

| NLS a răspuns (pentru Anoniq):

Niciodata nu merita un laptop in detrimentul unui PC, din pacate.
Laptopurile necesita in plus si curatire o data la maxim 2 ani, si daca nu indraznesti sa te bagi tu in el, costa vreo 90 lei operatia.

Piesele sunt inghesuite, se incalzesc, la laptopurile ieftine racirea nu face fata de multe ori.

Ma uit imediat de un sistem pe eMAG, si unul pe PCGarage.

Cand faci un sistem nou, e obligatoriu sa pui si 4x2 GB RAM, (pentru a rula in dual Channel, foarte important mai ales pentru procesoarele AMD).
Va fi si procesorul mai puternic decat cel din laptop, deci e nevoie.

| Anoniq explică (pentru NLS):

Ok,mersi mult pentru ajutor

| Anoniq explică (pentru NLS):

Mersi enorm de mult pentru ajutor, ce zici de un monitor, contează mult? Nu aș da mai mult de 300 pe el, sau?

| NLS a răspuns (pentru Anoniq):

Ce ai acum pentru pus la un PC?
Un televizor?
Ecranul laptopului nu il poti folosi, cred ca stii asta.

Laptopul il poti vinde.
Adica cel putin, eu asa as proceda.

| Anoniq explică (pentru NLS):

Am un televizor dar prefer un monitor, e ok 300 de lei pe unul sau e prea puțin?

| NLS a răspuns (pentru Anoniq):

Nou?
Pentru ETS recomand 24 (23, 6, tot aia e) inch si 1920x1080,
Sau te multumesti cu 21, 5 - 22 inch (si aceeasi rezolutie)?

uite cum va arata ETS2 cu aceasta placa.
intre 60 si 65 FPS, si arata decent.
Placile integrate de la Intel nu obtin mai mult de 25-30, aceleasi setari.
Si cum spuneam, pe viitor, iti poti cauta undeva o placa GTX 660, &50 Ti, sau chiar GTX 760, si atunci o sa poti da totul spre maxim, pastrand rezolutia.

https://www.youtube.com/watch?v=A-oYuvkhaCo

| Anoniq explică (pentru NLS):

Am gasit ceva la 350 21-22 inch, cred ca e bine pentru bine, mai am o singură întrebare, e greu sa le montez cu ajutorul unor tutoriale de pe Youtube sau e mai bine sa chem un specialist?

| NLS a răspuns (pentru Anoniq):

Daca se poate cauta sa aiba mufa HDMI, sau DisplayPort (exista mai multe generatii, dar nu conteaza, pot sa fie si generatiile initiale, pe 1920x1080 va merge perfect),

si sa aiba rezolutie FullHD (1920x1080).

21, 5 minim, 24 maxim.

Daca nu gasesti HDMI sau DP, merge si DVI, dar o sa ai nevoie de un adaptor, e solutie de criza, merge, dar nu e foarte indicata.

La sistem mergi pe SSD de 500GB?
Sau vrei sa economisesti putin?

| Anoniq explică (pentru NLS):

Merg pe cel de 250, imi ajunge zic eu

| NLS a răspuns (pentru Anoniq):

Https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/4233506/

1643 RON
cu un SSD de 500GB

Daca te multumesti cu 250GB, iese la 1502 RON

HDD nu am pus pentru ca, desi ar fi mers,. si ai fi economisit putin, un SSD e mai de viitor, e rapid, si cel mai important - silentios (spui adio acelor caraituri de HDD).

Daca nu te deranjeaza, si vrei HDD, iti pot cauta unul.
Diferenta nu o sa o vezi in jocul efectiv, ci in timpul de incarcare.

De exemplu:
Cu SSD, ETS2 se incarca in aproximativ 7-8 secunde,
cu HDD se incarca in 16 secunde.

Placa de baza are update-ul necesar pentru seria Ryzen 3000 inca de la prima editie.
Pentru siguranta am intrebat suportul PCgarage si mi-a fost confirmat.

Placa video integrata in procesor e de 3 ori mai rapida decat cea integrata in laptopul tau.

Procesorul e mult mai rapid: 4 nuclee la 3, 6GHz, ce pot ajunge la 4GHz cand e nevoie (modul Turbo).

Procesoarele AMD au nevoie de RAM rapid, asa ca am mers pe 3000 MHz.
Mai mult nici nu incapea, nici nu e nevoie pentru un asemenea buget.

Carcasa am ales-o pentru ca: e ieftina, arata decent, are gauri in lateral, (foarte important, altfel aerul degajat de coolerul procesorului nu poate iesi usor.
In fata suporta un ventilator de 120. Mai incolo poate o sa vrei sa pui unul. In spate suporta doar 2 de 80 din pacate, ar fi fost perfect cu unul de 92. DAca exista loc, gaurile se poate adapta/crea. )

Poti adauga pe viitor si o placa video dedicata, la SH de exemplu.
Intre 200 si 280 RON poti gasi GTX 660 (2 GB sau 3GB), GTX 750 Ti, sau poate o GTX 760

Nu recomand sa iti strici banii pe GT730, GT1030, etc... NU sunt ce trebuie.

| viavo a răspuns:

Salut! Scrie modelul si iti dau raspunsul.

| JicaContra a răspuns:

Sigur ca da, buna idee, nimeni nu avut ideea asta MATREATA, inainte
asa ca nu te v-a costa prea mult, doar odata si jumatate cat valoreaza tot laptop-ul
dupa care NU va merge, pentru ca racirea era pentru un procesor mai slab care nu se incinge asa de tare
inca odata
BUNA IDEEA, ce altceva mai ai, niste desinfectanti bagati direct in cetatenii americani asa cum a spus Trumpy?!?

| Anoniq explică (pentru JicaContra):

Nu vreau sa schimb multe, vreau sa schimb cat de puțin imi e necesar?