| anonim_4396 a întrebat:

Daca am un ram de 4 gb 1600, ddr3 de o firma, si alt ram de 2 gb 1333 ddr3, alta firma si le pun pe o placa mama, vor fi 6 gb cu 1333 mhz? si nu va fi dual channel cand va fi plin un ram se va incarca si al celalalt?

Răspuns Câştigător
| maxpaynelol a răspuns:

Da, daca pui o memorie de 4gb 1600 si una de 2gb vei avea 6gb 1333mhz.Firma nu conteaza. Poti avea de exemplu cea de 4gb de la Corsair si cea de 2gb de la ADATA ca nu se intampla nimic.Si Dual Channel inseamna sa pui 2 placute ram.Adica 1 pe un slot si altul pe un slot.De exemplu o daca te uiti prin magazine online vei gasi 8gb ram dual channel kit.Ce inseamna asta? Ca acolo ai un pachet cu 2 placute de 4gb ram.Imi dai funda pls?

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ddr3 cu drr2 nu sunt 6gb, in primul rand biosul se va restarta dar in fine incaerca

| K0sti a răspuns:

Ca sa ai dual channel, memoriile trebuie sa fie identice!