| AnonimnusAno a întrebat:

Daca am virusi pe calculator si as vrea sa transfer informatia (poze si documente) de pe el pe o memorie externa, se poate infecta si aceasta? Gen, ar putea strica iremediabil actualele documente de pe ea?

Răspuns Câştigător
| Peridava a răspuns:

Posibil. Dar de ce nu faci o verificare si devirusare? Fa-o cu mai multe programe.

| AnonimnusAno explică (pentru Peridava):

La ultima devirusare mi s-au sters toate informatiile pe 2 ani. De aceea voiam sa le salvez mai intai

| Peridava a răspuns (pentru AnonimnusAno):

Au! Inseamna ca e virusat rau de tot.
Daca s-au sters, inseamna ca deja sunt virusate toate fisierele pe care vrei sa le salvezi.
Salveaza-le... ca sa le ai. Dar trebuie o curatare a calculatorului. Eventual chiar cu formatare si reinstalare Windows. Dar cand vei citi acele fisiere salvate, se va virusa din nou.

3 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

Vezi tu... sunt mai multe tipuri de malware. Unii se pot transmite iar altii nu.