| anonim_4396 a întrebat:

Daca am windows 8.1 64 biti care cere min 2 gb ram, dar eu am 4 gb, si doresc sa instalez un joc care cere min 4 gb ram, va functiona? (video nu conteaza) intreb daca windowsul foloseste acesti 2 gb cand functioneaza o aplicatie gen joc

2 răspunsuri:
| GabrielStn a răspuns:

Iti va merge, dar s-ar putea sa se miste mai greoi, in functie de joc.

| Jipa95 a răspuns:

Orice sistem de operare pe 64 biti are un consum al memoriei ram in idle pe undeva la 1gb ( asta desigur daca nu ai multe programe care ruleaza un backgroung )
Ar trebui sa-ti mearga destul de ok jocul. La multe jocuri cerintele nimime si cele recomandate de sistem nu sunt decat pur si simplu de marketing. Deci mai mult ca sigur jocul acela nu o sa-ti manance mai mult de 3gb pe low-medium.