| DannyDiamant555 a întrebat:

Am si eu un laptop Acer Aspire E1-571G, Intel Core i3 (2. 4ghz, 3mb L3 cache), nVidia GeForce 710M 2Gb, 4Gb DDR 3 Ram, 500 gb Hdd.
Eu pe el am instalat numai windows 7 pe 32 de biti. Daca instalez windows 64 biti se intampla ceva cu softul sau cu calculatorul? Intreb asta pentru ca am inteles ca daca e pe 64 biti ruleaza mai ok si foloseste resursele de care dispui. Eu am 4 Gb ram si foloseste numai 2 si cv. Si la placa video imi arata ca foloseste numai 1 Gb nu 2. Deci daca instalez orice sistem de operare pe 64 de biti se intampla ceva?
Multumesc anticipat! Dau funda celui mai util raspuns.

12 răspunsuri:
| DragomirMihail2020 a răspuns:

Salut!
1 Procesorul, Placa video poate rula fara probleme un sistem de 64bit.
2 La Windows 7, 32 bit sau chiar si 64bit consuma multe resurse (garantez ca 35-40% din resursele pe care le consuma nici macar nu le folosesti).

Poti sa instalezi pe 64bit ca nu se intampla nimica dar sa opresti resursele care nu le folosesti.
Altfel la laptop se va misca in cadre, lag, ingheata ecranul...
Iar daca vrei iti pot zice cum sa opresti cateva resurse sau sa iti eliberezi memoria Ram.

La 64 bit trebuie sa ai multa memorie Ram este recomandat sa ai 6-8Gb Ram ca sa nu ai nicio problema.

Mult Succes!

| DannyDiamant555 explică (pentru DragomirMihail2020):

Dar la ce resurse te referi?

| DragomirMihail2020 a răspuns (pentru DannyDiamant555):

Resurse.
Programe,sisteme,Windowsul,Grafica... toate astea se mai numesc resurse.
Consumi o cantitate mica sau mare de resurse in functie de bit (32-64).
La 32bit se consuma resurse dar nu asa mult cand ai 64bit.

Multe lucruri Grafica, Programe, Servicile din Windows nu le folosesti absolut deloc si aceste lucruri consuma o cantitate de 1-2Gb Ram degeaba sa zic asa, restul de 500-1Gb consuma pentru sistem sa ruleze bine.
Si mai ramai 1Gb Ram pentru jocuri?

Este recomandat sa ai peste 4Gb Ram ca sa nu ai probleme din cauza lui (sa nu stai cu gandu ca mai am memorie ram disponibila si asa mai departe).
Ai toate lamuririle la linkul de mai jos ca sa nu ai banuieli sau multe alte confuzii?

http://windows.microsoft.com/......it-windows

| DannyDiamant555 explică (pentru DragomirMihail2020):

Deci daca o sa imi instalez windows 7 64biti o sa imi mearga ok?

| DragomirMihail2020 a răspuns (pentru DannyDiamant555):

Merge fara probleme sa instalezi un Win7 64bit si nu o sa intampini nicio problema.

Eu ziceam sa mai pui rami ca daca vrei sa te joci sau sa faci ceva care consuma o gramada de rami Chrome, Torch, Dota2, LoL...
Daca ai un stick USB folosesti ca sa iti maresti rami folosind ReadyBoost.
Ca pe viitor poti sa iti cumperi Rami sa ai o navigare mai usoara.

PS:Momentan nu o sa ai probleme dupa 2-6 luni atunci o sa mearga mai greu.

| DannyDiamant555 explică (pentru DragomirMihail2020):

Si un link pentru ReadyBoost pls? nu am gasit. Ms

| DragomirMihail2020 a răspuns (pentru DannyDiamant555):

Ready Boost ai instalat automat daca ai Windows Vista, 7, 8, 8.1, 10...
Daca vrei sa stii cum sa bagi rami folosind ready boost iti dau un tutorial uite un link:
http://videotutorial.ro/......ial-video/

| DannyDiamant555 explică (pentru DragomirMihail2020):

Am incercat 2 stickuri diferite, dar cand am selectat readyboost, a 2a oara nu a mai mers

| DannyDiamant555 explică (pentru DannyDiamant555):

Alta metoda numai e? Merge foarte bine 64 biti windowsul, dar in jocuri e problema. Ma joc lol 200 fps, cel putin asa scrie si dupa scade pana la 45 si sta asa pana la sfarsitul meciului

| DragomirMihail2020 a răspuns (pentru DannyDiamant555):

Asa cum am zis merge sa instalezi Windows 64bit dar nu merge sa faci prea multe din cauza lipsei de memorie ram si ca sistemul consuma multe resurse.

Iti zic doar 10 lucruri cum sa iti cresti performanta in sistem cu 5-30%.

1 Instaleaza Driver Booster si Actualizeaza/Updateaza toate driverele inclusiv placa video ca sa iti mearga tot sistemul la capacitate maxima.
La versiunea Free ai gratis 60 de instalari.

2 Instaleaza Smart Defrag dupa ce instalezi mai intai dai pe [Defragmentare Optimizare Complet] iar dupa dai pe [Defragmentare si se acorda prioritate fisierelor lente].

3 Start=Control Panel=Scheduled Task (Fisierele care de deschid odata cu calculatorul si actualizarea lor, dar consuma resurse degeaba).
Sterge totul de acolo [No sa mearga sters deloc add scheduled Task].
Start=My Recend Documents
Si acolo tot la fel stergi absolut tot.
(Iar aicea sunt fisierele sau programele care leai folosit mai inainte sau care ai navigat).

4 Start=Services
Si dai Disable si Stop la urmatoarele programe:
Unele programe cum ar fi Framework chiar daca sunt oprite ele ruleaza numai la comanda (daca deschis un joc sau un program care cere Framework) si nu automat chiar daca nu il folosesti continu ca mic exemplu am zis.

NET Runtime Optimization (Framework 2.0)
Adobe Flash Player Update Service
Alerter
ASP.NET State Service
Application Layer Gateway Service
Windows Automatic Updates (win7 nu mai are upgraduri nu mai este nevoie).
ClipBook
Computer Browser
HTTP SSL
Help and Support
IPSEC Services
Indexing Service
Messenger (Messengerul din windows)
Microsoft.NET Framework NGEN 4
MS Software Shadow Copy Provider
NetMeeting Remote Desktop Sharing
Network Access Protection Agent
Network DDE
Network DDE DSDM
Network Location Awareness (NLA)
Network Provisioning Service
NT LM Security Support Provider
Fax
Protected Storage
QoS RSVP
Remote Access Auto Connection Manager
Remote Access Connection Manager
Remote Desktop Help Session Manager
Secondary Logon
Security Accounts Manager
Security Center
Skype Updater
Task Scheduler
TCP/IP NetBIOS Helper
Windows CardSpace
Windows Time
Workstation
Windows Search

5 Instaleaza iobit Advanced System Care (si primesti si Unistaler la pachet).
-Poti sa faci rost si de licenta daca vrei iti dau o licenta.
-La Pro ai Iobit Smart Ram (Curata ramul pe care nu il folosesti) si poate curata automat si iti poate creste foarte bine performanta atat in jocuri cat si restul timpului/programelor pe care le folosesti.
-Si iti face o scanare si vede (Securitatea, Performanta, Stabilitate).
-Are multi Toolbax care te poate care te poate ajuta foarte bine in caz ca vrei un ajutor la ceva.

6 Start=Run=regedit=HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop
Si in partea dreapta cauti asa:
MenuShowDelay=Valoarea 1 sau 0
ScreenSaveTimeOut= Valoarea 500 sau 800
WaitToKillAppTimeout=Valoarea 1000 sau 5000
HungAppTimeout=3000 sau 4000

Setarile astea sunt pentru a face desktopul sa mearga mai repede, salvarile sa fie scurtate si inchiderea si deschiderea pc sa fie mai rapide.

7 Ready Boost te ajuta sa iti maresti memoria ram dar n-am zis ca va merge suficient de bine in functie de cata memorie ram ai bagat atat de bine se misca daca ai bagat un stick cu putina memorie nu prea se simte ceva dar daca l-ai bagat un stick cu o memorie mai mare se vede diferenta.
PSbig grinaca ai folosit readyboost stikul nu trebuie luat dupa aceea altfel nu ai facut nimic ca sa iti zic asa.

8 Setare banala:
Control Panel=Mouse=Buttons
Double-Click speed cursorul sa fie la maxim la Fast.
Tot la Mouse=Pointer Options=Motion
Tot la cursor dal la maxim la Fast (Repede).
Dupa asta dai Ok sa vezi ca merge mai bine Mouse chiar si la deschiderea folderelor.

9 Iati Razer Game Booster sau un Booster game.
Este bun pentru joc ca iti creste performanta in joc cand il deschizi si va face ca lagul din joc sa scada la fel si la Fps.

10 Nu uita sa dai Funda daca te-a ajutat cu ceva.
Mult Succes cu Win7 64bit.

| DannyDiamant555 explică (pentru DragomirMihail2020):

Nu ai o adresa de skype cv? Calculatorul imi merge super bine pe 64 biti. Problema este cu jocurile. Csgo merge in low fps, la league of legends imi merge la inceput in 200 si cv de fps dar dupa scade pana la 45. Ready boost nu am reusit sa fac nimic pentru ca stickurile din cate am inteles din videoclip sunt foarte vechi. Razer Game booster, nu cred ca are nici un fel de efect, l-am folosit inainte sa imi zici tu vreo 1 saptamana, fara efect. Unele programe spuse de tine cer licenta. O sa incerc maine pe cele care le-ai mai zis sa vad ce efect au.

| uhegartfea234 a răspuns:

Recomandat daca ai doar 4 gb ram este sa nu instalezi, mai ales cu un procesor i3. eu nu cred ca se intampla nimic daca il instalezi, dar va merge mult mai lent laptop-ul.