| padalekilover a întrebat:

Daca am windows 8 pe Toshiba satellite pro si vreau sa dau upgrade la windows 10 mi se sterg pozele si toate fisierele din memorie?

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Nu se sterg, dar pot sa apara probleme: cu driverele placii video = ecran negru, cu driverele placii se sunet = fara sunet sau fara microfon, placii wireless = fara internet.
Cine se pricepe bine, a mai instalat windows-uri si reinstalarea windows-ului nu ii pune nici o problema in cazul in care ceva nu merge bine, poate sa incerce fara grija W10. Cine insa nu are experienta cu windows-urile, poate avea surpriza neplacuta sa se trezeasca cu un calculator nefunctional, cu pierderi de fisiere, programe si cu necesitatea reinstalarii windows-ului care era inainte.

Ca la orice schimbare majora e bine sa se ia unele masuri de precautie: backup fisiere, backup sistem de operare, restore point, instalare pe alta partitie, in asa fel incat problemele care pot sa apara sa aiba un impact minor asupra functionalitatii calculatorului si sa asigure pastrarea fisierelor.

Era un lucru bun daca se putea asigura o compatibilitate 100% cu driverele pentru versiunile anterioare de windows, Insa cum acest lucru nu a fost posibil, din nefericire pot sa apara probleme mai mici sau mai mari care sa impuna revenirea la windows-ul initial, cel vechi, revenire care nu se poate face intotdeauna fara pierderi, daca nu se face o pregatire adecvata inainte de a face acest update.

| JohnyMoga a răspuns (pentru halogen001):

Oamenii astia care dau copy paste si se dau mari stiitori si nu stiu o boaba despre pcuri rolling on the floor))

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca faci upgrade din windows, ai optiunea ''keep files and settings'' deci, nu pierzi absolut nimic.

| JohnyMoga a răspuns:

Nu trebuie frate sa faci nimic doar dai upgrade la windows 10 si urmeaza pasi care te indruma si garantez ca nu ti se sterge nimic din partitia D din c se sterge logic dar partita d ramane neatinsa si eu am upgradat la 10 sal probez e un esec mi se bloca dadea erori si multe altele si am revenit la 7 si nu am nicio problema cu 7 asa ca deci fa upgrade fara probleme daca ai 2 partiti C D

| padalekilover explică (pentru JohnyMoga):

Mai bine raman cu windows 8? merita 10?

| JohnyMoga a răspuns:

Windows 10 e doar asa de ofice de internet de facut una alta pe el cand vine vb de jocri nu are rost iti da fel de erori ori nu-ti porneste executabilul iar pe 8 e aceeasi treaba nu merg jocurile doar pe 7 merg jocurile fara erori eu am reveni de la 10 la 7 xp si 7 sunt cele mai bune wind facute ever le intrece pe toate restul sunt full optimizate