| Safire17 a întrebat:

Daca cineva ma incarca cu un Cal Troian, ma afecteaza cu ceva daca am ANTIvirus? Mentionez ca am Avira!

6 răspunsuri:
| angel74dm a răspuns:

Sigur că te afectează, caii troieni sunt cei mai puternici viruşi, iar un antivirus slab (precum Avira, de exemplu) nu poate să-i oprească... Încearcă Kaspersky, e destul de bun la troieni, Avast sau Norton. Norton e cel mai bun antivirus, însă şi cel mai scump, nu cred să găseşti pe net fără licenţă. Oricum, ai două opţiuni: schimbă Avira, sau nu da click la toate link-urile dubioase...

| djdani1 a răspuns:

Sigur ca te afecteaza! Cal-ul Troian "sparge" intra peste antivirus si il face praf.Singura posibilitate de a scapa este sa reinstalezi sistemul de operare sau in cel mai rau caz daca cal-ul troian este de tip k100 trebuie sa schimbi HDD.
Bafta!

| VladimirPutin a răspuns:

Da frate

| Eღilia62 a răspuns:

Nu conteaza ca ai antivirus, troianul poate scapa si nedetectat, dar de obicei se vad efectele si poti incerca programe de devirusare.Si update-urile cat mai frecvente ale antivirusului iti ofera o protectie mai buna, cel mai bine e sa-l lasi pe auto-update.Mai multe informatii din domeniul securitatii it, gasesti pe site-ul asta www.faravirusi.com

| radu76ers a răspuns:

Nu e recomandat sa ai un virus in PC.Ai doua variante ori stergi fisierul infectat sau bagi folder-ul respectiv in carantina.Parerea mea ar fi ca sa scoti acest Avira si sa achizitionezi(cum am eu) sau sa descarci ESET Nod32, momentan dupa parerea mea este cel mai bun.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sasi explic totul depinde semantura care o are avira si detectia lui care e buna / daca eu acum fac un virus si avira nu are semantura aia si el nu vede ca e virus in_afara de semanaturi are si el o baza de comportament a virusului da te infectezi da nu speria torjeni nu formateaza hdd inca mai ceva de aia trebuie sa al ai uptatat la zi /calu troian se cripteaza face imposibil sal vada avira dar cand decripteaza posibil sal vada nu isi fa griji salveazati datele pe cd si scapi nu sctrica virusul piese si doar windiwsul ce il rezolvi in 20 min