| Horiatud a întrebat:

Daca comand online de pe eBay, ailexpres, etc. produsul trebuie luat de la vama sau il primesc acasa?

Răspuns Apreciat de Editori
| Betty12345678 a răspuns:

Daca coletul vine dintr-o tara ce nu apartine de UE, atunci va fi oprit la vama iar tu vei fi instiintata printr-un mandat postal. Daca ai comandat un produs de maxim 10 euro cu tot cu transport, atunci nu veti plati nimic in plus. Daca valoarea comenzii tale nu depaseste 150 euro, atunci vei plati in plus doar TVA, adica 20% din suma platita. Tot ce depaseste 150 euro va fi taxat cu TVA si taxa vamala.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Doar daca produsul este peste 100 euro cu tot cu transport, va trebuii sa platesti vama si TVA la pretul lui, ca atare, vei fii chemat la vama sa ti se calculeze taxele.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Violleta2022):

10 EURO mai recent. ZECE. Platesti 8 RON serviciul de vamuire si 19% TVA.

| Ironwin a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu, la orice valoare peste 10 euro platesti TVA si taxe postale de 8 lei, asta daca produsul vine la vama. Vine la vama daca este din afara UE, si la posta sau la tine acasa daca este din UE.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ironwin):

Total eronat!
Am trimis pachet din Australia (care nu este parte din UE) si a fost trimis direct acasa la destinatar!
Am asigurat pachetului pentru $90, iar destinatarul din Romania a primit pachetul acasa (in Bucuresti), fara sa plateasca TVA sau alte taxe.

| Ironwin a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu vreau sa intru in polemica cu tine, cumpar frecvent de pe ebay (asta era intrebarea, nu persoane fizice din locuri exotice, era vorba despre comert(este imposibil sa convingi un functionar ca tu ai prieteni in China)) si toata marfa vine la oficiul vamal de care apartine adresa. E diferenta mare intre pachetele personale si cumparaturile din China. Tot ce depaseste 10 euro valoare este taxat de catre vamesi. Tot ce va impartasesc este valabil in Brasov, sper ca in tara asta sa fie o singura lege pentru toti. Va doresc o zi buna.

| DoriKat a răspuns:

Iti opreste la vama orice pachet mai mare care pare ca e mai scump de cat ce e declarat pe eticheta.
eu mi-am comandat o husa de telefon de 5 euro si pe eticheta scria PHONE CASE si mi-au oprit-o la vama ca scria phone pe ea. (si au crezut ca e un telefon si era declarat mai putin)
OH, si am stat la vama in Bucuresti o ora la coada sa o iau.
Dar bratari si lantisoare din ce am comandat mi-au venit in cutia postala.

| alin131 a răspuns:

Il primesti acasa, trece prin vama...

| florinica123456789 a răspuns:

Eu mi-am comandat acum un an, un ghiozdan si mi-a venit pana la mine acasa

| TheHitman201 a răspuns:

Primesti la Posta Vamala sau la oficiul postal