| DejaVuDoc a întrebat:

Daca combin o placuta RAM Kingmax 4gb ddr3 1333mhz cu o placuta zeppelin 2gb ddr3 1333mhz va functiona? Sau imi va functiona in single channel sau nu inteleg ce este cu toata treaba asta, poate cineva sa imi explice?

12 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Atata timp cat placa ta de baza suporta 4gb de ram, poti adauga 2gb de ram suplimentari. Singe channel este atunci cand ai doar o singura placuta ram, in pc, iar dual-channel cand ai 2 placute. Daca nu esti sigur daca placa ta de baza nu suporta 4gb de ram, revin-o cu un raspuns pentr a te ajuta in legatura cu asta happy
Bft.

| DejaVuDoc explică (pentru Jipa95):

Placa mea de baza este o MSI B75MA-P45, a mea suporta 32gb, dar nu de a mea este vorba, ai mei mi.au dat bani sa le fac PC-ul lor si sa ma lase pe mine cu al meu, chestia este ca, am o placuta Kingmax de 4gb ddr3 1333mhz si am un vecin care vinde o placuta zeppelin (cea de mai sus) si am cautat pe tot internetul chestii de compatibilitate si nu am gasit, dar placa de baza suporta 16gb.

| Jipa95 a răspuns (pentru DejaVuDoc):

Da, intr-adevar acea placa suporta 32gb, si nu te teme in legatura cu compatibilitatea, poti sa ai de exemplu o placuta de 4gb Kingmax 1333mhz, iar pe langa ea mai poti adauga inca una de 4gb Kingston, deci firma nu conteaza, la fel si frecventa, acele placute poate sa aiba o frecventa diferita, dar toate se vor ''calibra'' pe o anumita frecventa.

| Seby90 a răspuns (pentru Jipa95):

Daca nu conta nu se mai faceau kituri quad sau dual sau tri channel de ram. Conteaza si conteaza foarte mult. Nu sunt compatibile intre ele pentru ca nu sunt perfecte, ai sanse sa nu iti mearga de loc, sa nu iti mearga in ordinea in care le-ai pus, sa nu vezi toata suma de ram, sa nu iti mearga overclocked, sa nu iti mearga la frecventa nativa 1333, si sa le faci underclock.

Nu vb fara sa stii. Daca ai 2 dim-uri de ram si iti merg, cumparate in momente diferite atunci esti norocos happy

| DejaVuDoc explică (pentru Jipa95):

Dar nu are vreo problema daca pun 2gb cu 4gb nu?

| DejaVuDoc explică (pentru Seby90):

Deci mai pe scurt pot sa montez pe placa de baza o placuta de ram 4gb Kingmax ddr3 1333mhz cu o zeppelin 1333mhz ddr3 nu?

| Jipa95 a răspuns (pentru DejaVuDoc):

Nici un fel de problema.

| Seby90 a răspuns:

Daca ai sloturile de ram colorate in doua culori, atunci ai dual channel, daca sunt aceiasi culoare e single. Atunci cand montezi placutele pune-le pe aceiasi culoare, in cazul in care ai 4 sloturi, sau mai multe.

| DejaVuDoc explică (pentru Seby90):

Pai pe a mea am, 2x albastre si 2x negre. Dar pe placa de baza pe care vreau sa pun ramii sunt doar 2x albastre

| Seby90 a răspuns (pentru DejaVuDoc):

E single channel, dar poti adauga mai mult de 4gb. Si dupa ce termini, sa pui si windows pe 65 bit ca sa ti-i vada.

| nicaruaga a răspuns:

Cat timp calculatorul tau suporta cel putin 6 gb de ram...atunci ar trebui sa mearga fara nicio problema

| Cher_Laun_1995 a răspuns:

Daca ii pui cum trebuie...si placa suporta 6gb ram desigur ca merge!