| biwltyad a întrebat:

Daca dau tableta pe root ( Asus ), pot sa ii dau de - root ( sau cum se zice, sa nu mai aiba root )? Si isi recapata garantia?
Vreau sa dau root pentru a folosi un program care inregistreaza display-ul, si nu gasesc fara root.

9 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Chiar și după „un-root" se cunoaște că dispozitivul a fost „umblat". Ca să fie „ca nou", trebuie resoftat. E fezabil, dar nu cred că merită efortul.

| Jipa95 a răspuns:

Odata ce ti-ai root-at tableta, iti pierde garantia!

| al3xander a răspuns:

Root inseamna sa ai acces full la sistemul de operare android. de exemplu cu root poti sa stergi aplicatii de sistem (care in mod normal nu se pot sterge). cand ai root esti mai vulnerabil in fata virusilor pentru ca numai exista limite. de asemenea poti sterge ceva din sistem si sa faci sa numai functioneze android-ul (dupa necesita reinstalarea soft-ului de la 0). unroot inseamna sa ii scoti root-ul (sa faci soft-ul cum era inainte). e drept ca toti producatorii spun ca nu acopera garantia daca android-ul a fost modificat (cu root sau i s-a instalat alt tip de android de exemplu cyanogenmod) dar eu stiu o gramada de cazurti in care un telefon sau o tableta a fost trimisa in garantie cu soft-ul modificat si nu au fost probleme.

| biwltyad explică:

Nu mai este ca inainte nici dupa revenire la setarile din fabrica?

| al3xander a răspuns (pentru biwltyad):

Tabletele (in general device-urile cu android) au o memorie, se numeste ROM. acea memorie contine soft-ul de functionare ("inima" android-ului). cand folosesti normal telefonul acea memorie nu se modifica decat daca faci de exemplu update la android in rest doar se citeste de pe ea. cand revii la setarile din fabrica tot ce se intampla este sa stearga memoria utilizatorului (cu programe instalate, setari, memorii cache etc.) dar acea memorie ramane la fel. cum zicea si utilizatorul "mihai69" daca ii faci unroot posibil sa ramana "urme" si sa fie nevoie sa reinstalezi soft-ul de la 0. soft-ul de la 0 nu inseamna sa revii la setarile din fabrica, inseamna sa reinstalezi firmware-ul (sa rescrii de la 0 memoria ROM). totusi de ce ai nevoie de root?

| biwltyad explică (pentru al3xander):

Am mentionat in intrebare big grin

| al3xander a răspuns (pentru biwltyad):

Scuze, nu am fost atent a 2-a oara. pai eu zic sa iti faci root, eu am la tableta si telefon root de nu stiu cand si atata timp cat nu faci modificari mari in sistem nu are ce sa se intample. totusi vezi ca numai poti sa mai faci update dupa la soft doar daca il reinstalezi de la 0 si ai grija si la virusi, nu downloada programe de care nu esti sigura esti mult mai vulnerabila in fata lor cu root.

| Mihalcea_Cristi_1986 a răspuns:

De fapt la in certificatul de garantie Asus nu se "zice" nimic de Root/Rooting/SuperUser/SuperSu/

APP:
Exista programe de filmat display dar drebuie sa tii tableta conectata la pc