| Gurgiu a întrebat:

Daca eu am o cartela de mult fara pin cand deschid telefonul si eu bag cartela de Vodafone intr-un telefon care este blocat pe Vodafone si imi cere un cod unde pot gasi codul?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai telefonul e blocat pe Vodafone, si el baga cartela de Vodafone. Deci telefonul merge doar pe Vodafone, si el baga cartela Vodafone. Codul ala care i-l cere poate fi codul pin sau puk, daca a gresit pin-ul de mai multe ori. In cazul asta poti suna la Vodafone, si cere codul puk. Daca iti cere pinul si nu il stii, codul trebuie introdus de 3 ori gresit, ca sa iti ceara puk, Puk-ul ii iei sunand la Vodafone

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Telefonul tau este codat in reteaua Vodafone. La reprezentata Vodafone poti debloca telefonul. Dar trebuie sa platesti pentru acest serviciu.

In fine, decodare poti face si la oricare service din cartier.

| Yuky12 a răspuns:

Trebuie sa mergi la un service. Iti deblocheaza ei reteaua si gata

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca iti cere pin, si nu e pin-ul inseamna ca e blocat. Dar nu poti sa zici ca telefonul este vlocat doar intr-o retea. Telefonul este blocat in toate retelele mai putin reteaua de la care l-ai cumparat. De-asta mi s-a parut aiurea intrebarea si cred ca am inteles-o gresit. Pentru ca telefonul e codat pe mai multe retele nu doar pe una. E codat pe Vodafone Orange spre exemplu, si decodat in telekom spre exemplu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Yuky12):

Pai telefonul e blocat pe Vodafone, si el baga cartela de Vodafone. Deci telefonul merge doar pe Vodafone, si el baga cartela Vodafone. Codul ala care i-l cere poate fi codul pin sau puk, daca a gresit pin-ul de mai multe ori. In cazul asta poti suna la Vodafone, si cere codul puk. Daca iti cere pinul si nu il stii, codul trebuie introdus de 3 ori gresit, ca sa iti ceara puk, Puk-ul ii iei sunand la Vodafone