| anonim_4396 a întrebat:

Daca iau un telefon la abonament si apoi se intampla ceva cu telefonul ( il pierd sau mi se fura ) si ma duc la magazin ca sa le zic sa imi inchida abonamentul ce se intampla? Adica te pun sa platesti diferenta pentru telefon sau cum se procedeaza? Am mai pierdut un telefon si daca imi iau la abonament vreau sa stiu ce s-ar intampla.

7 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Daca ti se fura sau pierzi telefonul in timpul perioadei abonamentului, anunti operatorul care o sa blocheze numarul si o sa iti dea alta cartela cu acelasi numar dar nu iti inchid abonamentul. Daca ai noroc iti ofera un discount pentru un nou telefon.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vei plati totul ca si cum l-ai avea. In cel mai bun caz primesti o alta cartela cu acelasi numar. Chiar daca "inchizi" abonamentul, tot trebuie sa-l platesti pina la capat (perioada contractului). Iar contravaloarea aparatului o vei plati ca si cum l-ai avea. Doar nu crezi ca ei recupereaza paguba de la hot! Ei nu au de unde sa stie ca ti-a fost furat, l-ai pierdut, l-ai facut cadou sau nu mai vrei sa platesti.

| deeadeea111 a răspuns:

Abomentul este facut pentru o perioada si nu poate fi intrerupt deciprobabil o sa-ti dea alta cartela

| gmxromania78 a răspuns:

Daca iti iei la abonament, ei nu au ce face daca tu l-ai pierdut! Poate o sa-ti de-a altul dar nu cred asta!
Cred ca o sa platesti abonamentul in continuare pentru ca nu sunt ei vinovati daca iti pierzi telefonul!

Numai bine!

| Ramina a răspuns (pentru gmxromania78):

Si daca ti se fura? laughing Nu mai e nici vina mea

| dNywOw a răspuns (pentru Ramina):

Banuiesc ca trebuie sa mergi la politie si restul procedurilor laughing!

| sleeky1532 a răspuns:

Indiferent daca pierzi/strici etc telefonul, tu esti legata de Vodafone prin contract. In acel contract scrie ca il poti anula dar vei primi o penalizare direct proportionala cu numarul lunilor pe care le mai ai in acel contract. Daca trebuie sa platesti in total 20 de milioane pentru 2 ani de contract si ai pierdut telefonul dupa primele 6 luni, si doresti rezilierea contractului, trebuie sa platesti o penalizare de 25 de milioane. Poate mai mult.
Bafta.