| RaulGeorge798 a întrebat:

Daca imi iau o placa video ddr3 de 1gb sa zicem cu sport dx11, si eu am windows vista 32bit cu dx10 o sa-mi mearga placa video...instalata cu drivere, adica chiar daca eu am dx10 placa video va functiona oare, dar jocurile ce au suport cu dx 11?

Răspuns Câştigător
| T0T a răspuns:

Păi Pentium nu prea mege pe 64, adică așa știu eu. Placa video funcționează dar nu va funcționa la capacități maxime și vei vedea asta și vei ajunge la concluzia mea că trebuie să mai faci niște schimbări, dar de funcționat funcționează.

5 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Dă link cu placa video. Eu zic că ar trebui să meargă iar dx 11 se instalează automat cu driverele de la placă și restul, nu ar trebui să fie nicio problemă din punctul ăsta de vedere. Dar eu îți recomand să lași Vista căci e praf și să pui un Windows 8.1 și mai aștepți puțin să faci update la 10 și pune sistemul pe 64 biți, dacă îți permite procesorul. Dacă procesorul nu îți permite înseamnă că dacă vrei o placă video calumea să îți meargă la capacitățile ei maxime trebuie să cumperi alt procesor și pentru asta trebuie să vezi ce tip de placa de bază ai să vezi dacă sunt compatibile. Ar trebui să dai detalii mai multe despre PC-ul tău cum ar fi procesorul și ddr-ul. Plăcile vechi de bază suportă doar ddr1 sau ddr 2 și nu am de unde să știu ce palcă de bază ai(îți dai seama după memoriile ram). Dacă nu știi să aflii aceste detalii ia-ți CPU-Z și vezi acolo tot ce vrei să știi și îți dai seama ce ar fi compatibil cu ce.

| RaulGeorge798 explică (pentru T0T):

Am 4GB RAM DDR2, Procesor dual-core 2. 50Ghz, Hdd 320GB, iar eu n-as vrea sa bag windows 8.1, in fine placa care vreau s-o cumpar estehttp://www.emag.ro/......DRLT7MBBM/

| T0T a răspuns (pentru RaulGeorge798):

Procesor o fi el dual core dar zi și firma, dă click dreapta MyComputer și vezi acolo. E Intel Pentium sau ceva? Eu presupun că e destul de vechi dacă placa de bază e tip DDR2.
Eu nu zic că nu poți să o folosești și așa dar e doar faza că dacă vrei să meargă la capacități maxime ai nevoie de un procesor mai bun(dacă nu e cine știe ce acum) și să folosești 64 biți. E nasol dacă procesorul poate numai pe 32. Dar dacă nu îți permie bugetul poți să cumperi placa și să mai aștepți ca să modifici și restul. În zilele de azi e bine să ai o placă de bază tip măcar ddr3 ca să faci ceva calumea.

| RaulGeorge798 explică (pentru T0T):

E Intel Pentium man SI NU AM ZIS ca procesorul NU PERMITE 64 BIT, din contra voiam sa te intreb daca il pun pe 64 bit sa vada toti cei 4gb ram are ceva sau totusi cum va functiona 64 bit, dual core 2. 50Ghz, 4gb ddr2 hdd 320 si placa aia de 1gb?

| RaulGeorge798 explică (pentru T0T):

AM gasit un program pe net. numai stiu cum se numeste. si imi scria acolo daca pe ce tip de sistem e instalat windowsul adica 32bit sau 64, imi aparea k este instalat pe 32 ceea ce ii adevarat dar si ca imi suporta si pe 64 bit... deci va merge bine, cu driverele se pot gasi usor daca pun windows7?big grin?

| T0T a răspuns (pentru RaulGeorge798):

Păi Pentium nu prea mege pe 64, adică așa știu eu. Placa video funcționează dar nu va funcționa la capacități maxime și vei vedea asta și vei ajunge la concluzia mea că trebuie să mai faci niște schimbări, dar de funcționat funcționează.