| GabrielPC a întrebat:

Daca la acest sistem:
1) Procesor AMD FX X6 Six Core 6300, 3.5 Ghz, AM3+, 14 MB
2) Placa de baza Gigabyte 970A-DS3, socket AM3+
3) HDD Western Digital Blue, 1TB, 64MB, 7200rpm, SATA 3
4) Memorii Corsair DDR3 2x4 GB 1600Mhz 8GB
5) DVD Writter
6) Sursa
7) Carcasa

Daca adaug la el placa video: Placa video Gigabyte GeForce GTX 650 Ti Boost 2048MB GDDR5 *link: http://www.mediadot.ro/......ndforce-2x

Am nevoie de o sursa mai mare de 500W la aceasta placa video? Daca da de ce sursa am nevoie?!

6 răspunsuri:
| SilviaDulcik a răspuns:

Daca sursa pe care o ai acum este slaba, recomand una cat de cat, gen : http://www.pcgarage.ro/surse/recom/power-engine-450-plus-ii/

CristianPalade, nu cred ca stie ce spune. Este de ajuns si una de 400W dar sa fie de calitate, sursa recom pe care am dat-o ca exemplu este foarte buna.

| SpecialistIT a răspuns:

O sursa de 400w de calitate este arhisuficienta, precum G12S, ce este certificata 80+, are multiple protectii, este rece si silentioasa si e de la un brand cunoscut si recunosc.
Pret aici: http://www.mediadot.ro/surse/sursa-sirtec-hpc-400-g12s
Felicitari cu alegerea MediaDOT, recomand cu tarie magazinul.

Bafta!

| GabrielPC explică (pentru SpecialistIT):

Frate da sigur ajunge pentru tot ce am pus eu acolo adica pentru tot sistemul, procesoru hardu placa video etc... sigur este de ajuns o sursa doar de 400W?

| SpecialistIT a răspuns (pentru GabrielPC):

Sistemul nu va consuma mai mult de 300w in full load. Nu sunt sigur, ci absolut convins.

| Machetuţă a răspuns:

Pe site la Gigabyte spune ca acea placa necesita o sursa de minim 400W. Dar avand in vedere si celelalte componente pe care le ai in configuratie...as recomanda o sursa de 700w macar.

| GabrielPC explică:

Astept mai multe pareri si cat mai impartite big grin