| GabrielPC a întrebat:

As vrea sa-mi fac o configuratie care arata cam asa:

1) Procesor AMD FX 6100, 3. 300MHz, 14MB, socket AM3+, Box

2) Placa video ASUS nVidia GeForce GTX 650, 1024MB, GDDR5, DVI, HDMI, PCI-E

3) Placa de baza Gigabyte 970A-DS3, socket AM3+

4) HDD Seagate 1TB, 7200RPM, 32MB, SATA3, ST31000524AS

5) Memorii Corsair DDR3 2x4 GB 1600Mhz 8GB

6) DVD Writter

7) Sursa 500W

8) Carcasa

Astept pareri, impresii si cam cat m-ar costa aceasta configuratie!
Cel mai bun raspuns primeste FUNDA!

Răspuns Câştigător
| BLKZ a răspuns:

O sa regreti sincer ca nu ai luat AMD, nu te mai lua dupa gura fiecaruia ci dupa niste teste de la surse sigure. Sterge virgula de la sfarsitul linkului si va merge.

5 răspunsuri:
| BLKZ a răspuns:

Schimba FX 6100 cu FX 6300, 6300 e pe Piledriver, o arhitectura mai imbunatatita, in loc de gtx 650 pune 7770, iar ca sursa, un Sirtec de 400 sau 500 de watti.

| GabrielPC explică (pentru BLKZ):

Dar ce parere ai despre FX 6100? e un procesor bun face fata la noile jocuri care vor aparea? si Placa video... nu pun 7770 in loc de GTX650... nVidia sunt superioare cu mult la placi videowinking

| BLKZ a răspuns (pentru GabrielPC):

S-o crezi tu ca Nvidia e superior, testul asta - http://www.tomshardware.com/......7-11.html, pe langa multe altele, arata cat de slaba este gtx 650 fata de un 7770.
Dupa cum am spus si mai sus, nu la FX 6100. Este pe o arhitectura ineficienta, performante slabe si un consum mare. FX 6300 e pe Piledriver, mult mai eficient ca si FX 6100, atat din punctul de vedere al consumului cat si al performantelor.

| GabrielPC explică (pentru BLKZ):

laughing Ms de parere fata de procesor. Dar de placa video raman tot pe nVidiawinking am prieteni care au placi video HD Radeon si regretawinking si app linkul de mi l-ai dat tu este "The page you requested couldn't be found sad" laughing.

| BLKZ a răspuns (pentru GabrielPC):

O sa regreti sincer ca nu ai luat AMD, nu te mai lua dupa gura fiecaruia ci dupa niste teste de la surse sigure. Sterge virgula de la sfarsitul linkului si va merge.

| WJonnie a răspuns:

Schimbi grafica pana la radeon 7770 si un procesor fx 6300