| GabrielPC a întrebat:

As vrea sa-mi fac o configuratie care arata cam asa:

1) Procesor AMD FX X6 Six Core 6300, 3.5 Ghz, AM3+, 14 MB

2) Placa video ASUS nVidia GeForce GTX 650, 1024MB, GDDR5, DVI, HDMI, PCI-E

3) Placa de baza Gigabyte 970A-DS3, socket AM3+

4) HDD Seagate 1TB, 7200RPM, 32MB, SATA3, ST31000524AS

5) Memorii Corsair DDR3 2x4 GB 1600Mhz 8GB

6) DVD Writter

7) Sursa 500W

8) Carcasa

Astept pareri despre configuratie! Astept PRETURI pentru aceasta configuratie! Cea mai importanta parere sau un sfat bun primeste FUNDA! happy

13 răspunsuri:
| robertpaul a răspuns:

Configuratia este buna daca esti gamer inrait sau iti place sa vizionezi filme hd, care necesita placa video si rami, dar si processor.Te sfatuiesc, sa nu folosesti o sursa mai mica de 650 de watti pentru configuratie-dar sa fie 650watti reali, adica sa fie sursa de firma.stima

| KodrutZ a răspuns (pentru robertpaul):

Esti bolnav? Ia aduna si demonstreaza-ne de ce ar avea nevoie de 650 W reali!
@GabrielPC: Se putea si mai rau. Care e bugetul si la ce vei folosi calculatorul? Legat de AMD vs NVIDIA, stii aiureli, exista doar cea mai buna placa pentru un anume buget, atita tot, numele e irelevant, cu un mic avantaj NVIDIA care are CUDA si PhysX. Agent47 o da in balarii cu procesoarele, insa are dreptate legat de 3220 - daca nu faci multitasking la greu si nu folosesti aplicatii care chiar sa foloseasca patru nuclee sau mai mult, i3 3220 e perfect - rece, puternic, ii pui un SSD in sistem si zboara.

| robertpaul a răspuns (pentru KodrutZ):

Kodrutz tu pe ce lume esti? esti atat de plin de tine incat esti sigur pe tot ceea ce spui.Eu pentru un amarat de pc:placa de baza nVIDIA 790i sli, un gpu 9600gt 512mb si 2gb rami folosesc o sursa corsair de 650 watti.De ce? pentru ca vreau sa nu ma stresez, ca iar o sursa de 500 de wati are fluctuatii si-mi blocheaza pcul.Eu i-am spus parerea mea, tu nu fii dobitoc si comenta la raspunsul meu.Fi destept si ajuta-l tu, daca crezi ca noi ceilalti suntem bolnavi.MCTLM

| GabrielPC explică (pentru KodrutZ):

As vrea sa dau pe PC cam 2000 lei. Si vreau sa-l folosesc la jocuri sa mi se vada foarte bine, pe youtube s anam probleme mess skype jocuri ca NFS The Rune, Most Wanted 2012, jocuri in retea cum ar fi metin cs league of legends etc... Vreau sa-mi iau un calculator in care sa nu am lag in nimic sa numi faca "fente" in nimic si cred ca stii la ce ma referwinking. Astept adaugarea ta happy.

| KodrutZ a răspuns (pentru GabrielPC):

Cum mi-a crapat deja browseru' de doua ori de cind incerc sa iti raspund, mai zic doar atit: SSD.

| SpecialistIT a răspuns (pentru GabrielPC):

Ti-am raspund deja mai sus...

| SouLIce a răspuns:

O configuratie excelenta
Daca as fi in locul tau eu mai as face mici retusuri de exemplu as inlocui gtx650 cu un hd7770 este putin peste gtx650 dar nu cu mult, sunt aproximativ egale
Banuiesc ca iei o sursa cu electonica buna nu o "tigaie", te sfatuiesc sa alegi sirtec sunt foarte bune

| GabrielPC explică (pentru SouLIce):

Pai stiu ca diferenta dintre AMD si nVidia, la placi video ma refer, nu este mare dar jocurile sunt facute in asa fel incat sa fie mult mai compatibile pe nVidia decat pe AMD happy de asta am ales nVidia dar iti multumesc pentru parerea ta si respect asta. Si in legatura cu sursa as vrea sa cumpar o sursa modulara dupa parerea mea buna. Astept pareri multe si impartite despre procesor happy.

| SpecialistIT a răspuns:

Salut.
Uite ce iti recomand eu: http://www.mediadot.ro/wishlist/28863/
Ai o sursa silentioasa si rece, care-ti va duce fara probleme sistemul. Un hdd de generatie noua, cu platan de 1TB, adica viteze mari, temperaturi mici si silentiozitate. 8GB ram care-ti sunt arhisuficienti indiferent ce vei face.
Piese de rezistenta este placa video, care-ti va duce orice joc, fara nici cea mai mica problema.

Ma bucur ca am putut sa te ajut. Sa te bucuri si tu de PC.
Daca nu te pricepi la facut sistemul, MediaDOT ofera ansamblare GRATIS.

Bafta!

| Beretta a răspuns:

Configuratia este bun, ajunge undeva la
2000 lei

Singurul lucru care l-as schimba ar fi placa video, as pune un gtx 650 ti
Placa de baza cu un Asrock 970 pro 3
Si o sursa de 500w macar certificare 80+
Carcasa, ceva de genul : http://www.mediadot.ro/carcase/carcasa-segotep-sg-zx3

PS: 500w sunt mai mult decat suficienti cu conditia sa ei o sursa de calitate,

| KodrutZ a răspuns (pentru Beretta):

@robert: Sint pe lumea aia in care ma bazez pe testele altora si experienta proprie cind spun ceva, nu pe impresii. Ce sursa de 500 W ai folosit tu si avea fluctuatii? Cu ce ai masurat, cu impresiometrul personal? Eu am un Sirtec de 400W cu HD 4770 overclockat cit imi permite catalystul, placa de sunet dedicata, 2 betze de ddr3, placa de baza cu chipset B75, procesor i3 2120, SSD+HDD, iar astea impreuna cu tot cu monitor, in full load, nu trec de 175 W SCOSI DIN UPS, consumul fiind un pic mai mic, banuiesc ca sursa nu are eficienta de 100%, chit ca e in load mic (asta nu am testat, deci pot doar presupune ca la ~30% load cit am, eficienta e de undeva pe la 80-85%, poate chiar mai mare).
P.S. Vad ca si Beretta e de acord cu mine la partea cu sursa. Ia zi-i si lui ca habar n-are si ce impresiometru ai folosit tu sa ajungi la concluziile alea savante...

| Agent47 a răspuns:

Pentru ce vei folosi pc-ul? Daca doar pentru filme, jocuri ( la grafica decenta ) si alte lucruri de genu e prea ok dar iti spun dinainte ca fx-ul tau in youtube spre exemplu la un full hd vei avea procesorul 20% load, in timp ce concurenta ( Intel ) cu al sau i3 3220 va avea un load de 6-7%, iti spun din experienta, dar daca nu mai ai alte task-uri e ok procesorul. Daca ai nelamuriri da comentariu. Cat despre sursa iti recomand una de 600 w " de firma " ( OCZ, Sirtec etc )

| GabrielPC explică:

Astept multe pareri despre componente si despre pretul acestei configuratii happy