| RazvanV14 a întrebat:

Daca leg 2 panouri solare (fiecare de 150mA ) in serie si incerc sa incarc un powerbank cu ele, imi incarca cu 250-300mA?

3 răspunsuri:
| Uvox a răspuns:

Nu. În serie sa păstrează intensitatea dar se dublează tensiune.
În paralel este invers. Se dublează intensitatea si se păstrează tensiunea.
Asta in cazul ideal in care sursele sunt identice sau difera foarte puțin.

| RazvanV14 explică (pentru Uvox):

Mai exact dacă îmi cumpăr doua panouri solare de același tip cum trebuie sa le leg daca ele sunt 150mA fiecare, iar eu vreau sa am macar 250mA?

| Uvox a răspuns (pentru RazvanV14):

În paralel, se dublează curentul.
Ajungi la 300mA. Doar ca nu cred ca vor scoate voltajul necesar încărcării unui power-bank.