| Yosefin a întrebat:

Daca sunt talentat la desen credeti ca m-as descurca sa utilizez programe 3d?

Adica are legatura cu desenatu sau e cu totul altceva?

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

Cele doua domenii sunt inrudite si se sustin unul pe celalalt, dar nu sunt complet dependente unul de altul.

Daca esti priceput la desen, ai cu siguranta un avantaj atunci cand te apuci de 3D. In sensul ca intelegi deja notiuni de perspectiva, lumina, proportii, etc.

Cat de mare este acest avantaj depinde insa de ceea ce vrei sa desenezi 3D.

De exemplu, daca proiectezi turbine, talentul la desen artistic nu te ajuta cu mare lucru. Daca creezi personaje, atunci te ajuta foarte mult.

Insa poti sa te apuci de 3d chiar daca nu ai talent la desen. Daca esti priceput poti sa modelezi 3d desenele altora. De fapt in marile companii, chiar asa stau lucrurile. Exista artisti conceptuali care creeaza personajele cu creionul pe hartie, si artisti care le modeleaza 3d

1 răspuns:
| Claudiu1905 a răspuns:

Mai mult cei care produc aceste programe 3D au nevoie de modelatori. Teoretic exista si programe 3D care iti permit sa modelezi, practic insa nu sunt destul de puternice ca sa iti permita sa termini un model