| SSaleu20 a întrebat:

Daca sursa mea nu are o alimentare de 6pini pentru placa video si ii pun eu un adaptor din molex/sata la 6/8pini nu este problema, nu? ( sursa are 2xmolex 3xsata 1xfloppy)

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Adaptoarele au intocmai rolul de a inlocui mufa lipsa.
Cel mai bine este sa folosesti adaptor care are 2 conexiuni spre sursa, deoarece placa video "mananca" curent mare, dar si contactele sunt dublate.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Depinde acum si ce amperaj are. E posibil sa ai vreo pocnitoare si degeaba ii pui adaptor daca nu da curent de calitate placii video. Despre ce sursa si ce placa video discutam aici?

| SSaleu20 explică (pentru GabiDumitrescu):

Inter tech sl500k de 500w si single rail de 30 a

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru SSaleu20):

Arunca mizeria aia. Nu ai zis despre ce placa video discutam, dar dubiosenia aia nu se poate numi sursa.

| anonimg a răspuns:

Vezi cât scoate sursa ta pe acel cablu (scrie pe sursă); apoi vezi și cât cere placa video. Cerințele trebuiesc să se potrivească perfect.

| SSaleu20 explică:

Am uitat de placa, un gtx 1050ti 4gb (cea cu tpd de 75w) sau un rx560 de 4gb, cu o singura alimentare ambele placi.