| Steaua11 a întrebat:

Daca temperatura CPu e ridicata, cauza e procesorul/coolerul/ventilatorul/pasta sau poate fi si din cauza windows-ului (10)?

4 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu are treaba Windowsul, e problema hardware. Software poate fi doar daca ai vreun virus care iti tine procesorul tot timpul in full load.

| GPA a răspuns:

Temperatura ridicată poate fi cauzată și de sistemul de operare, în funcție de ce procese sunt rulate la momentul respectiv. Cât de mult este solicitat procesorul, pentru că, toate aplicațiile rulate în background solicită procesorul, memoria cache, inclusiv un virus (un malware) poate cauza un workload foarte mare dacă deschide continuu multiple procese, echivalentul unui stress test pentru procesor.

Este posibil, însă foarte rar te poți infecta cu un astfel de malware, pentru că ai deja o soluție integrată antivirus în Windows 10, Windows Defender.

De cele mai multe ori, temperaturile foarte ridicate care pot aduce sistemul într-un thermal throttle sunt cauzate de :
1. Un Airflow ineficient (contează foarte mult tipul fan-urilor, turația și amplasarea lor)
2. Depuneri de praf, praful este conductor electric, unul dintre dușmanii circuitelor electronice, împiedică disiparea căldurii.
3. Pastă termică solidificată pe procesor, trebuie înlocuită cu o pastă termică de conductivitate termică ridicată.

În cazuri excepționale, când temperaturile sunt foarte mari chiar și cu o răcire puternică (lichid/AIO) și chiar și după schimbarea pastei, se demontează procesorul din socket și se dezlipește adezivul care prinde carcasa metalică (ihs-ul) de procesor, adică Delid (valabil doar pentru procesoarele Intel de la Sandy bridge până la Rocket Lake).

Ce temperaturi scoate sistemul tău? Mă interesează temperatura de la procesor și temperatura chassis (din carcasă).

Aida 64 : https://www.google.com/......https?/url

| Steaua11 explică (pentru GPA):

Am rulat pe Youtube un film cu MR Bean 1080 pix care are 2 ore, ruland inainte si inapoi. Am deschis hw monitor si la temperatures la Core#0 si Core #1 minim 26 grade si maxim 46, iar la Package min 29 grade si maxim 46 grade. Am Intel Pentium CPU1 si CPU2 G3260, 3.30GHz, 3292MHz. Total processor utilization cand rulez filmul pe Youtube e intre 30-70% iar cand dau inainte mai mult ajunge la 98%. Va dati seama ce ar face PC-ul daca l as testa la un simplu joc...

| GPA a răspuns (pentru Steaua11):

Nu se justifică. Rulează :

https://www.google.com/......https?/url

Testezi toate thread-urile cu Small Ffts și verifici temperaturile.