| vladutzumuresan1996 a întrebat:

Daca un aparat foto are zoom optic de 35x, de la ce distanta pot fotografia un obiect? Cat inseamna 35x in metri?

1 răspuns:
| NLS a răspuns:

1. Cu zoom 1x (mai bine spus - fara zoom), sau cu zoom 35x? Caci nu e deloc acelasi lucru.

https://images.app.goo.gl/uRm7G2JG1beW9fJ47

2. depinde de marimea obiectului. (Casa Poporului, sau o vaza cu flori?)

35x zoom optic - inseamna ca aparatul poate apropia (deci mari...) imaginea de 35 de ori, fara sa piarda prea mult la calitate.