| zxzx a întrebat:

Daca vreau sa cumpar un domeniu mai trebuie sa platesc ceva in fiecare luna? Hosting sau ce mai e pe acolo? Am un blog si domeniul vreau sa il folosesc ca sa redirectioneze vizitatorii pe url-ul nou cumparat. Adica platforma ramane tot blogger sau tumblr, doar adresa se schimba.
Am vazut ca sunt ieftine, 10 euro un domeniu pe 2 ani.

5 răspunsuri:
| sonya a răspuns:

Buna,

In mod normal domeniile se platesc in fiecare an, exceptand ".ro". Preturile difera de la o firma la alta.

Totodata, va trebui sa platesti si hostingul respectiv, care este o suma fixa pe luna. Si aici difera preturile.

Poti cauta pe net ceea ce vrei, insa trebuie sa tii cont si de serviciile oferite.

Pa.

| zxzx explică (pentru sonya):

Normal totul ramane si se desfaasoara pe acelasi blog care e gratuit, doar ca vizitatorii vor fi redirectionati spre adresa cumparata. Vreau sa cumpar de la Go Daddy, nu ma intereseaza altele.

| charleslouboutin a răspuns:

Se plateste pe luna..sau pe an, mai putin la domeniile.ro care sunt pe viata. Si da hostingul se plateste, desi unele au deja inclus in pret.

| zxzx explică (pentru charleslouboutin):

Normal totul ramane si se desfaasoara pe acelasi blog care e gratuit, doar ca vizitatorii vor fi redirectionati spre adresa cumparata. Vreau sa cumpar de la Go Daddy, nu ma intereseaza altele. Aici nu sunt lamurit, daca mai platesc sau nu in fiecare luna hosting pentru cazul meu.

| charleslouboutin a răspuns (pentru zxzx):

Nu are nicio importanta de unde anume il cumperi, ideea e de pret. Si da, evident ca platesti lunar. Scrie mare la ei pe site.