| Amy1 a întrebat:

Daca vreau sa dau curatare disk C, ce mi se va sterge? Internetul v-a ramane intact? Sau ce se va intampla?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Prin curatare cu Disk Cleanup sau cu un program de curatare gen CCleaner nu se sterg sistemul de operare ori programele din calculator. Acestea sterg doar fisierele temporare, ramasite de dezinstalare, coockies, istoricul navigarii pe internet, setup-uri de instalare, goleste Recycle Bin, etc, deci tot de ce nu mai ai nevoie. De altfel CCleaner se poate seta sa nu stearga toate nici din cele enumerate de mine, ci numai o parte.
Dupa curatare este indicata si o defragmentare cu Disk Defragmenter ori un program gen Defraggler.
Cele doua programe indicate sunt gratuite si le poti descarca de pe site-ul oficial Piriform.com. Numai bine!

3 răspunsuri:
| monstrulet a răspuns:

Iti sterge "balariile" din pc. Nu ti se strica nimic. Foloseste ccleaner eventual.

| Lzz a răspuns:

Prin curatarea diskului C s-ar putea sa o faci lata.Nu este recomandat..se pot sterge fisiere vitale ale windowsului.cel mai bine dezinstalezi programele nefolositoare..si pot da o DEFRAGMENTARE a discului C.E cel mai bine asa.Toate cele bune. Funda:d?

| NotAllowedToRead a răspuns:

De obicei in disk C sunt toate programele calculatorului. Deci daca dai curatare disk C e posibil sa stergi aproximativ toate programele din calculator, si nu numai programele sunt si multe alte chestii importante acolo. Eu n-as face-o in locul tau.