| anonim_4396 a întrebat:

Daca vreau sa-mi reinstalez windowsul, cum pot avea toate fisierele de dinaintea reinstalarii? mai exact, cum se face un backup la situatia actuala a pc-ului meu?
Am windows 7.

5 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Depinde la ce fisiere te referi! Daca puneti jumatati de intrebari, veti primi jumatati de raspunsuri. Va e lene sa scrieti?

| K0sti a răspuns:

Simplu! Toata aceasta informatie(in general informatiile importante) se tin pe cealalta partitie, nu pe partitia cu windows-ul. Nimic pe "desktop", nimic in "My documents"! In acest fel nu se vor pierde. Partitia afectata va fi doar partitia C. D, E...depinde cate partitii ai, raman neatinse. Iar daca nu le ai...le faci. In functie de marimea hardului faci 2 sau 3 partitii. Pentru hardurile de pana la 500GB(inclusiv) faci 2 partitii, una de 40 GB pentru. win si programe si restul care ramane o lasi asa. Iar pentru un hard de 1TB poti sa faci 3 partitii, desi nu e obligatoriu. Tot asa, una de 40 GB pentru. win si programe, iar cea care ramane o dai pe jumate. Succes!

| al3xander a răspuns:

Daca nu formatezi partitia iti va muta tot intr-un folder numit "Windows.old" (asa au windows-urile de la Vista in sus). recomandarea mea e sa faci back-up la fisiere sau la toata partitia depinde ce vrei. sunt o gramada de programe pentru back-up (chiar si la windows exista o utilitara). un tutorial gasesti aici http://windows.microsoft.com/......nd-restore insa exista o gramada de programe (cele mai cunoscute fiind norton ghost, acronis true image etc.)

| taken a răspuns:

Foloseste Acronis True Image.Dar mai bine instaleaza Windows-ul, driverele, programele mai importante si faci apoi backup doar la partitia C (pe care ai instalat Windows-ul). Apoi in caz de ceva probleme nu mai trebuie sa instalezi windows-ul, dai Recover si in 15 minute totul este ca nou. Poti sa-ti faci si un CD Bootabil cu Acronis True Image. Poti folosi aceasta varianta (este 2011 dar nu necesita serial):
http://fastupload.ro/798af52685c360cec752c12618dc9089.html
Daca vrei imagine ISO pentru a face CD Bootabil :
http://fastupload.ro/4c5b500d2a1f11d5bb02238c4b9feea5.html

| vrelian a răspuns:

Cel mai bine este sa salvezi fisierele ce le ai si care vrei sa le tii undeva pe un disc sau pe un flesh drive, dupa care formatezi hardu si instalezi iar windowsul.inainte de asta vezi ce drivere ai tu nevoie sau cum se numesc fiecare componetat caruia ii trebuie driver si le iei si le instalezi. daca tu vrei sa reinstalezi windowsul este pentru ce? probabil iti merge slow si de aia faci asta.tot la fel o sa mearga si dupa daca folosesti o resinstalare dupa bacup.cel mai bine va functiona daca pui un windows fresh.cu formatare etc.si cauta sa nu mai partitionezi hardu.lasa doar o singura partitie si atit. dupa ce instalezi iar windowsul pui fisierele la loc si gata.dar ce fisiere vrei sa salvezi? poze documente, muzica sau ce? daca astea vrei sa le salvezi atunci fa cum am zis.ce programe, ce nu stiu ce siteruri.ce am zis eu trebuie sa ai un cd cu wiondows care este fuul. daca nu nai atunci fa cum ai primit recomandari pe aici.dar cum zic eu este cel mai bine. daca vrei sa faci rost de windows 7 de care vrei si sa fie si fara problema cauta pe file ala list.ro.sau daca cunosti pe cineva roaga sa te ajute sa iei de acolo windows si loader de windows 7. apoi il pui pe un cd pe care il vei tine pentru orice eventualitate.scuze ca am scris cam mult. daca te ajuta vezi tu.numai bine.