| anonim_4396 a întrebat:

Daca vreau sa vad cum mi-ar merge jocul X sau daca imi merge, atunci site-urile(cum ar fi game-debate, systemrequirementslab etc) sunt de incredere sau tot metoda instalarii si jucatului e cea mai buna?

Răspuns Câştigător
| FlooPp a răspuns:

Sincer Game-Debate tot isi are rostul lui adica cerintele sunt chiar in regula, dar systemrequirementslab este o mare prostie, o farsa, un program jalnic, stiu asta din propria experienta. Am incercat acest lucru cu EuroTruck Simulator 2, bineinteles acolo mi se spunea ca nu imi va merge jocul. WTF! Jocul imi merge la Grafica HD cu 60-70 FPS! Nu mai intra pe acel site este o mare prostie, oricum daca vreai un site de incredere in care sa verifici cerintele de sistem pentru un anumit joc:
http://gamesystemrequirements.com/

4 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Eu îs de principu că cel mai bun lucru e cel ce și-l face omu cu mâna.
Deci dacă vrei să vezi cum lucrează măcar cu aproximație de 60-80% un joic pe hardware-ul tău încearcă metoda virtualizării unei platforme Windwos sub Windows folosind virtual box(recomand că poți seta GPU-ul mai ușor) sau Vmware Player.
Asta îți va replica un sistem real în care poți teste jocurile fără a le instala pe sistemul real.
Pentru asta s-a inventat virtualizarea și tehnologiile ca SLI și mai nou crossfire(da, șitu, se referă la interschimbarea plăcilor grafice, și se pretează la chestii de game testing profesionale în firmele ce le produc). Succes

| persseuss a răspuns:

Uita te la performantele pc ului tau.si scrie pe google numele jocului urmate de cerinte sistem.

| DaWTF a răspuns (pentru persseuss):

Asa am facut la assassins creed IV, pe net imi zicea ca nu imi merge, dar l-am terminat cu setarile pe medium- high

| alinmarian504 a răspuns:

As zice ca ar fi mai bun game-debate.