| MihaiPavel21 a întrebat:

Dacă Windows 7 s-a închis, adică nu mai primește update de la Microsoft sunt obligat să-mi instalez Windows 8 sau Windows 10? Voi ce ați făcut când ați aflat această știre? Ați rămas tot la Windows 7?

P.S. VREAU ARGUMENTAT!

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Obigat nu esti, dar nu vei mai primi pachete de securitate si nici rezolvare a bugurilor, se numesc windows updates la modul general. Deci pe romaneste nu va mai fi un sistem de operare sigur cand intri pe net de ex. pentru ca va fi expus exploiturilor. In schimb daca ai o rutina corecta de navigare, folosesti un antivirus si un anti-malware, nu instalezi softuri pirat, tii programele pe care le utilizezi cu update la zi, atunci nu prea vad ce se poate intampla rau.

| anonimg a răspuns:

Eu am ramas la windows 7. Si voi renunta la el doar atunci cand nu vor mai exista aplicatii pentru el.
Windows 10 vrea sa aiba control deplin asupra utilizatorului; chiar si cand acesta se duce la toaleta. Asta inseamna violarea intimitatii. Oricum toti colecteaza date si informatii despre utilizatori odata ce folosesti softurile lor. Dar ce trece peste, depaseste limitele bunului simt.
Am folosit ubuntu inainte si pot sa trec oricand pe el daca Microsoft ajunge sa fie nesimtit.

| UserRo10 a răspuns:

Am windows 7 cu antivirus Bitdefender. Daca stii ca nu descarci de pe siteuri dubioase si nu folosesti multe programe piratate nu vei fi afectat prea mult. Fa un upgrade cu un ssd si pune-ti windows 10. Licentele sunt mai ieftine ca o sticla de cola si nu mai ai treaba

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Faptul ca nu mai primesti updates pe Windows e o binecuvantare. Nu-ti mai trimite Microsoft virusi sau programe defecte din luna in luna. Acest lucru inseamna ca Windows 7 e si mai stabil si ajungi sa-l reinstalezi odata la 4-5 ani daca nu esti tu cel care instaleaza virusi. Pentru securitate, oricum nu exista si nu a existat vreodata in Windows, dar un antivirus bun, un Sandboxie si niste cunostinte precum "Nu poti descarca un iPhone 11 gratuit dand click aici" te ajuta cel mai mult.

| nastaseelenacristina a răspuns:

Am patit la fel am vorbit cu un it ist a zis ca windows 8 nu se mai abdateaza singur mi-a instalat windows 10 si nu mi-a luat mult, mi-a dat si licenta pe viata se abdateaza singur, chiar ti l recomand pe acest it ist

| suntserios a răspuns (pentru nastaseelenacristina):

Ce e aia "abdateaza"?

| oz_1736 a răspuns (pentru suntserios):

Ce rautacios esti