| LDCCristi a întrebat:

Dau funda.Maine mi-am pus in gand sa imi formatez pc cu Xp ca cu 7 nu imi place. Ce trebuie sa fac la inceput? Trebuie sa intru in bios sa booteze prima data dvdwritter? cum fac un cd cu windows? daca instalez windowsu peste 7? in seara asta trebuie sa descarc driverele si sa le bag pe alt cd? am fibra optica cand il instalez bag doar cablu sau trebuie parole ceva? ce drivere trebuie imi puteti da linkul de descarcare pentru ele pentru XP?
Placa video nVIDIA fx 5200
Procesor Intel d 806 2.6 ghz, 2.7 ghz
Placa audio ac 97
Va rog sa imi scuzati greselile de exprimare

Răspuns Câştigător
| MenInShadow a răspuns:

Nu foarte bine, dar suficient. Sfat: Daca o sa mai cumperi vreodata un laptop/calculator asigura-te ca are cel putin 2 ghz si 2 gb ram, evident, placa de cel putin 64/128 mb.
Pentru ca laptop-ul tau e facut fix pentru windows xp.
Pc-uri de genul au fost facute oarecum pentru firme, care nu foloseau pc-uri puternice, pentru ca nu rulau programe majore.
Ideea este ca (si am o matusa care lucreaza intr-o firma de genul) in momentul in care windows xp nu a mai fost actualizat de Microsoft, toate laptop-urile respective s-au aruncat, pentru ca nu puteau rula bine, sau chiar deloc, windows 7.
Deci oarecum pc-ul tau e cam nefolositor in momentul de fata.
Poti instala windows xp din ce ti-a spus horia2012, cauti un windows xp, de preferat SP3 pe net, il descarci, folosesti UltraISO (de exemplu) pentru a-l pune pe un cd (aici te uiti la tutoriale pe internet pentru ca se pune altfel decat un fisier normal), apoi dai restart, si la un moment-dat o sa-ti apara o chestie pe ecran cu "press any key to continue" sau ceva de genul, apesi orice tasta, si iti apare instalarea.
Te duci si tu inainte, pana ajungi la chestia cu partitiile, si daca vrei sa formatezi tot, pur si simplu stergi o partitie, si o creezi iar.
Ai jos pe ce sa apesi, jos la instalare, mi se care ca este D pentru delete si C pentru create, sau ceva de genul, nu-i foarte complex.
Iar drivere pentru windows xp greu se mai gasesc, si daca se gasesc, sunt alea vechi de acum mult timp, pentru ca nu prea mai are rost sa se faca altele noi din moment ce xp-ul este mort.
Eu unul nu-ti recomand xp, iti recomand linux pentru ce ai tu.
Este tot un sistem de operare, ce-i drept putin mai "greu" decat windows-ul, cel putin pana te obisnuiesti, si care o sa-ti mearga ok pe calculatorul tau, mai ok decat cu 7.
Si in plus, linux-ul este mult mai stabil, si mai sigur, dat fiind faptul ca pe linux nu se gasesc atata de multi virusi ca pe windows, deci esti mult mai protejat.
Ai de ales la versiuni, cate vrei, Ubuntu, Fedora, LinuxMint, Debian (nu-ti recomand debian, e mult prea complex, cel putin asa am auzit, este foarte bun, dar complex).
Eu folosesc de aproximativ o luna numai Ubuntu, fara window si pot spne ca e suficient de ok.
Nu sunt jocuri, nu mari, si daca vrei un joc mare e nevoie de ceva munca sa-l instalezi, dar pentru orice altceva, gen sa folosesti internetul, si ai suficiente aplicatii, sa te poti juca niste chestii decente, merge.
Diferenta este ca, cu pc-ul tau oricum nu te poti juca cine stie ce, deci daca vrei windows pentru jocuri, e cam degeaba.
Ti-am zis cum sa instalezi windows xp, si daca ai nevoie de ceva mai mult, gasesti tutoriale pe YouTube, doar scrii acolo "How to install window xp" si gata.
Dar, cum am spus, recomand linux (eu folosesc ubuntu).
Sa nu uit sa mentionez, daca poti folosii un DVD, il bagi pe stick, depinde si de ce fel de linux folosesti, ubuntu nu mai poate fi pus pe stick, nu la versiuni noi.
Cam asta e tot ce pot sa-ti spun.
Apropo, pentru a pune linux pe stick poti folosii YUMI, pentru mine e singurul program de folosit cand vine vorba de pus ceva pe stick, pentru ca face o treaba foarte buna.
La fel, gasesti tutoriale pe net, dar nu-i prea complex, trebuie sa stii doar niste engleza (iar aia, nu multa).

13 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Nimic.Dacă ai hard disc S-ata(ceea ce ai precis) calculatorul tău NU suporta Windows Xp, deoarece după ce că e scos din uz de aproape un an nici nu e compatibil cu hardurile S-ata.Succes

| DeyCj a răspuns (pentru DeyCj):

La care se adaugă faptul că nici drivere compatibile NU mai gasești.Succes

| MenInShadow a răspuns:

Microsoft a oprit orice actualizare si orice proiect legat de Windows xp.
Asa ca sa instalezi xp in loc de 7 este o idee proasta, singurul motiv bun pentru a instala window xp este daca ai nevoie de a baga un windows pe un cd sau stick, si singura posibilitate este sa bagi windows xp, altfel, nu il recomand, de fapt, nu il mai recomanda nimeni.
Motivul este simplu: daca nu mai primeste actualizari, devine foarte "fragil" (nu gasesc acum un cuvant bun), si predispus virusilor, asa ca o sa ai probleme peste probleme.
Iti recomand sa ramai pe 7 si, daca nu-ti place cum arata, sa descarci si sa instalezi o tema de xp.
Eventual poti instala 8, dar daca nu suferi 7-ele, nu prea stiu cum ti-ar place windows 8.

| LDCCristi explică (pentru MenInShadow):

Lasa cu virusii. nu ma intereseaza big grin bag Avira laughing Ia zi cum fac cum il descarc cum il fac bootabil cum fac in bios sa citeasca prima data cd-ul?

| DeyCj a răspuns (pentru LDCCristi):

Dacă nu știi NU face! Pentru asta sunt persoane SPECIALIZATE în acest domeniu!, deoarece sunt pregătiți să depaneze nu să facă service după ureche așa cum faceți voi!
„Bag Avira și nu mai am treabă cu virușii"."Serios" 99% din așa numiții antiviruși „gratis"(real gratis pentru uz personal doar!) sunt țepe comerciale care cică te „protejează" de viruși.Real nici vorbă. Virușii reali nu o să ți vadă veci nici cel mai performant și scump antivirus!
Succes

| MenInShadow a răspuns (pentru LDCCristi):

Bagi avira? Se vede ca nu ai idee despre cum functioneaza un calculator, despre cum functioneaza si mai ales ce rol are un sistem de operare si cum trebuie intretinut.
Windows xp este mort de mai bine de un an, daca nu sti asta, problema ta, incearca sa te si informezi inainte sa vrei sa faci ceva.
Crezi ca Avira o sa te protejeze? Iti spun o chestie, avira de un c*cat de antivirus, si inca unul mare, am avut calculatorul plin de virusi cu avira pe el, si nu-mi aparea nimic la scanare.
Daca tu crezi ca un antivirus te poate proteja de orice virus care-ti intra in pc, asta s-o crezi tu.
Ca detecteaza din an in paste cate un virus si iti arata acolo ca e unul care vrea sa-ti intre in pc, asta nu inseamna ca te protejeaza, asta e fix ceva gen "Uite aici o dovada ca te apar, plateste pentru mine, sau cel putin pierde-ti timpul descarcandu-ma de pe net".
Windows xp este acum ce este o mancare stricata pentru gandaci.
Nu mai ai ce face cu el, si asa cum am zis, e mort de mult, iti functioneaza o saptamana sau doua si dupa gata, vi aici si te plangi ca ai nu stiu ce probleme cu el si nu sti ce sa-i faci sa nu mai mearga.
Ai chef de reinstalat Windows xp? Foarte bine, dar te descurci.
Din moment ce te-am avertizat de pericole, si tu te incapatanezi, ca na, tu stii mai bine decat cineva care a avut xp mai bine de 5 ani, inseamna ca te si descurci sa-l instalezi, daca tot esti asa destept.
Si ce a spus lupudepenet despre drivere este adevarata, nu mai gasesti, si daca gasesti sunt vechi, si nu mai functioneaza asa cum trebuie, sau poate chiar deloc.
Esti destept si vrei windows xp ca sti tu ca e bine? Atunci succes tata in a-l instala si bucura-te de el alea 2 saptamani, te vad pe aici dupa plangandu-te "Nu merge, nu stiu ce sa-i fac, ajutor, am avira, am incercat avg, avast, am folosit ccleaner si alte programe de curatat, ma gandeam sa cumpar un procesor mai bun sau ceva, dar nu merge".

| MenInShadow a răspuns (pentru DeyCj):

Lasa-l sa bage Windows Xp, in doua saptamani, maxim o luna il vezi pe aici intreband cum sa bage windows 7/8 sau cum sa faca pc-ul sa functioneze mai bine pe xp, ca merge greu.

| LDCCristi explică (pentru MenInShadow):

In primul rand am 14 ani! E prima oara cand formatez un pc! Eu te intreb pe tine asa cu cunostinta mea generala! Cat de bine merge windows 7 pe un procesor de 1.8 ghz si 1 gb RAM plus placa video dedicata 128 mb?

| LDCCristi explică (pentru MenInShadow):

Mersi mult.L-am formatat cu XP deoarece cu LINUX nu imi dadea voie sa instalez jocuri.Pc-ul e stabil se misca STAS atat ca in timp ce bag orice stick isi da restart de ce?

| DeyCj a răspuns (pentru MenInShadow):

Știi că Xp-ul nu suportă hard-uri pe S-ata și nici plăci video din 2001 în coace.Mă refer la Xp-ul original 100% nu la versiunile contrafăcute ce au driverii(virusați) de s-ata incluși.De asta i-am recomandat să renunțe din start happy.

| DeyCj a răspuns (pentru LDCCristi):

Că nu știi să le instalezi sub wine, de asta nu puteai juca jocuri comerciale de Windows pe linux happy.Așa cum ziceam.Intervențiile neautorizate în pc-uri duc la defectarea acestora.Destui ca tine am avut în service și le-am spus la fel ca și ție.Nu ști, NU te bagi că strici, chiar de aparent „a mers". Real...A mers ca noroc și în timp o sa apară probleme... ce te vor costa bani și timp.

| DeyCj a răspuns (pentru LDCCristi):

De stabil ce îi sistemul, de aia. Ia în calcul că dacă ai furat copia de Xp sau ai „primit-o de la nu știu cine" ești deja un pericol informatic pentru tot internetul, că ai eliberat viruși reali pe net prin copia contrafăcută de Windows xp instalată în sistem!, ceea ce nu e OK deloc! Nu de alata dar copii 100% legale și originale „free" NU au fost și nici nu vor fii vreo dată, cu excepția cumpărării cd-ului, care nu se mai comercializează de 1 an jumate! happy.

| MenInShadow a răspuns (pentru LDCCristi):

Nu foarte bine, dar suficient. Sfat: Daca o sa mai cumperi vreodata un laptop/calculator asigura-te ca are cel putin 2 ghz si 2 gb ram, evident, placa de cel putin 64/128 mb.
Pentru ca laptop-ul tau e facut fix pentru windows xp.
Pc-uri de genul au fost facute oarecum pentru firme, care nu foloseau pc-uri puternice, pentru ca nu rulau programe majore.
Ideea este ca (si am o matusa care lucreaza intr-o firma de genul) in momentul in care windows xp nu a mai fost actualizat de Microsoft, toate laptop-urile respective s-au aruncat, pentru ca nu puteau rula bine, sau chiar deloc, windows 7.
Deci oarecum pc-ul tau e cam nefolositor in momentul de fata.
Poti instala windows xp din ce ti-a spus horia2012, cauti un windows xp, de preferat SP3 pe net, il descarci, folosesti UltraISO (de exemplu) pentru a-l pune pe un cd (aici te uiti la tutoriale pe internet pentru ca se pune altfel decat un fisier normal), apoi dai restart, si la un moment-dat o sa-ti apara o chestie pe ecran cu "press any key to continue" sau ceva de genul, apesi orice tasta, si iti apare instalarea.
Te duci si tu inainte, pana ajungi la chestia cu partitiile, si daca vrei sa formatezi tot, pur si simplu stergi o partitie, si o creezi iar.
Ai jos pe ce sa apesi, jos la instalare, mi se care ca este D pentru delete si C pentru create, sau ceva de genul, nu-i foarte complex.
Iar drivere pentru windows xp greu se mai gasesc, si daca se gasesc, sunt alea vechi de acum mult timp, pentru ca nu prea mai are rost sa se faca altele noi din moment ce xp-ul este mort.
Eu unul nu-ti recomand xp, iti recomand linux pentru ce ai tu.
Este tot un sistem de operare, ce-i drept putin mai "greu" decat windows-ul, cel putin pana te obisnuiesti, si care o sa-ti mearga ok pe calculatorul tau, mai ok decat cu 7.
Si in plus, linux-ul este mult mai stabil, si mai sigur, dat fiind faptul ca pe linux nu se gasesc atata de multi virusi ca pe windows, deci esti mult mai protejat.
Ai de ales la versiuni, cate vrei, Ubuntu, Fedora, LinuxMint, Debian (nu-ti recomand debian, e mult prea complex, cel putin asa am auzit, este foarte bun, dar complex).
Eu folosesc de aproximativ o luna numai Ubuntu, fara window si pot spne ca e suficient de ok.
Nu sunt jocuri, nu mari, si daca vrei un joc mare e nevoie de ceva munca sa-l instalezi, dar pentru orice altceva, gen sa folosesti internetul, si ai suficiente aplicatii, sa te poti juca niste chestii decente, merge.
Diferenta este ca, cu pc-ul tau oricum nu te poti juca cine stie ce, deci daca vrei windows pentru jocuri, e cam degeaba.
Ti-am zis cum sa instalezi windows xp, si daca ai nevoie de ceva mai mult, gasesti tutoriale pe YouTube, doar scrii acolo "How to install window xp" si gata.
Dar, cum am spus, recomand linux (eu folosesc ubuntu).
Sa nu uit sa mentionez, daca poti folosii un DVD, il bagi pe stick, depinde si de ce fel de linux folosesti, ubuntu nu mai poate fi pus pe stick, nu la versiuni noi.
Cam asta e tot ce pot sa-ti spun.
Apropo, pentru a pune linux pe stick poti folosii YUMI, pentru mine e singurul program de folosit cand vine vorba de pus ceva pe stick, pentru ca face o treaba foarte buna.
La fel, gasesti tutoriale pe net, dar nu-i prea complex, trebuie sa stii doar niste engleza (iar aia, nu multa).

| horia2012 a răspuns:

1. Descarca driverele pentru placa ta de baza si XP
2. Cauta o imagine XP-ISO, bootabila cat de cat simpla (daca mai gasesti) fara tot felul de modificari facute de unii si altii-teme, wallpapere, sunete.). Ca sa o verifici daca e bootabila foloseste PowerISO. Daca e, tot cu el scrii un CD.(viteza 12-16)
3. Intri in BIOS la meniul de boot si selectezi ordinea de bootare ca primul sa fie CD\DVD-ul. Salvezi si iesi.
4. Bagi CD-ul cu XP, o sa-ti apare o propozitie "press any key to boot..."
apesi orice tasta si va incepe instalarea.
Vezia aici cu poze:
https://www.interlink.ro/......windows-xp