| RainbowD a întrebat:

Dau fundă! URGENT! Salut TPU. Am o problemă. Ieri după ce am scos laptopul din priză, am observat ca incarcătorul laptopului are urme de coroziune la acei doi pini care intră în priză. Ar trebui schimbat incarcatorul? Sau daca il folosesc in continuare asa exista riscul de a se strica si laptopul? Mentionez ca am un laptop ASUS achizitionat acum 7 luni, si nu am avut probleme pana acum cu el, in afara de faza cu incarcatorul care am observat-o aseara.

Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut, te referi la cablul de alimentare cel cu mufă care intră din priza de 220 volti direct in alimentator? Acela se schimbă, gasesti la orice hyper market cablu alimentare incarcator, dar daca este vorba de acel cablu care pleacă din alimentator spre laptop care asigură laptopului tensiunea de 12 sau 17 volti, atunci trebuie ori schimbat cablul din alimentator ori cumperi alimentator nou. ( încărcator cum scrii tu)

| RainbowD explică (pentru CristiDinBucuresti):

Da, am masurat tensiunea de iesire si o da tot acceasi. Deci nu cred ca ii bai daca il folosesc incontinuare.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru RainbowD):

Ok, mersi pentru fundă, sănătate multă.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-l la garantie. Simple as that.

| RainbowD explică (pentru anonim_4396):

Garantia laptopului acopera doar laptopul si bateria. Alimentatorul laptopului si celelalte accesorii neintrand in garantie.