Întrebare recomandată | Stelian2015 a întrebat:

De 2 saptamani am avut mereu probleme cu conexiunea la internet fiindca aparea led rosu la router. Am sunat la firma si a venit un om. A lucrat pe la fibra optica, a taiat din ea neintelegand nici el de ce(,) cei de la firma mi-au pus o fibra optica "de casă" si nu una "de bloc". Nu stiu care sunt diferentele. Am mai citit pe internet ca mai sunt cazuri din acestea. A plecat si a zis ca in juma de ora voi avea internet ca cei de la firma trebuie sa configureze si dureaza putin.
Am primit internet abia după cinci ore.

Am semnal la telefon si computer dar nu si la laptop.

In prezent la laptop nu mai am WiFI deloc cum aveam inainte.
A spus ca nu e vina lor. Dar laptopul e nou si nu avea de ce se defecta.
Ce e de facut? Ce s-a intamplat de am ramas fara wifi la laptop? Cum rezolv? Rog ajutor crying

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Depinde de modelul routerului. Exista o pagina web a routerului (http://router.asus.com/Main_Login.asp sau http://192.168.1.1/ sau http://192.168.0.1/index.asp...) accesabila in reteaua routerului prin cablu sau wifi, (e mai bine prin cablu utp, ca e asigurata legatura stabila cu routerul).

Adresa paginii de configurare si parola poate fi scrisa pe o eticheta de pe router, poate fi gasita in manualul de utilizare sau pe net. Parola poate fi una implicita din fabrica sau una pusa de utilizator, daca utilizatorul schimba parola.

Se intra pe acea pagina de configurare cu o parola, apoi se modifica canalul pe care transmite routerul. Acea frecventa poate fi aleasa de router automat, poate fi una implicita sau poate fi aleasa manual. Cand e pe automat, routerul poate sa aleaga o frecventa mai mare, deci un canal superior care sa nu fie accesibil placii wifi din laptop.

Adresa paginii de configurare si parola poate fi scrisa pe o eticheta de pe router, poate fi gasita in manualul de utilizare sau pe net. Parola poate fi una implicita din fabrica sau una pusa de utilizator, daca utilizatorul schimba parola.

Se mai poate vedea cun e configurata placa wifi din windows, poate exista posibilitatea exrinderii numarului de canale receptionate.
In Device manager - Network adapters - Wireless LAN card, dublu click pe Wireless LAN card ( sau click dreapta - Properties) - Advanced - Country region si se alege varianta cu cele mai multe canale, sau care sa contina canalul pe care emite routerul.
Apoi se cauta retelele disponibile.

https://omulbun.com/......i-mai-bun/
https://paradacreativa.es/ro/como-cambiar-el-canal-wifi/
Se alege un canal mai mic.

Tin minte ca pe un laptop nu prindeam wifi-ul si am schimbat canalul din router si dupa aceea a mers.

4 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Renunță la serviciile complicate ale firmei respective, chiar dacă aceasta este Digi. Telekom îți oferă posibilitatea de a introduce un router în priză și ai internet wireless.
Contactează Telekom și vezi cum te poate ajuta în zona ta.

| halogen001 a răspuns:

Sunt cazuri cand routerul transmite pe frecvente care nu sunt accesibile laptopului si atunci trebuie setata o noua frecventa wifi din router asa incat sa fie receceptionata de laptop. Placile wifi nu acopera intotdeauna toate canalele posibile si atunci pot sa apara asemenea probleme.

| Stelian2015 explică (pentru halogen001):

Cum se seteaza o noua frecventa wifi din router?
ce trebuie sa fac?

| halogen001 a răspuns (pentru Stelian2015):

Depinde de modelul routerului. Exista o pagina web a routerului (http://router.asus.com/Main_Login.asp sau http://192.168.1.1/ sau http://192.168.0.1/index.asp...) accesabila in reteaua routerului prin cablu sau wifi, (e mai bine prin cablu utp, ca e asigurata legatura stabila cu routerul).

Adresa paginii de configurare si parola poate fi scrisa pe o eticheta de pe router, poate fi gasita in manualul de utilizare sau pe net. Parola poate fi una implicita din fabrica sau una pusa de utilizator, daca utilizatorul schimba parola.

Se intra pe acea pagina de configurare cu o parola, apoi se modifica canalul pe care transmite routerul. Acea frecventa poate fi aleasa de router automat, poate fi una implicita sau poate fi aleasa manual. Cand e pe automat, routerul poate sa aleaga o frecventa mai mare, deci un canal superior care sa nu fie accesibil placii wifi din laptop.

Adresa paginii de configurare si parola poate fi scrisa pe o eticheta de pe router, poate fi gasita in manualul de utilizare sau pe net. Parola poate fi una implicita din fabrica sau una pusa de utilizator, daca utilizatorul schimba parola.

Se mai poate vedea cun e configurata placa wifi din windows, poate exista posibilitatea exrinderii numarului de canale receptionate.
In Device manager - Network adapters - Wireless LAN card, dublu click pe Wireless LAN card ( sau click dreapta - Properties) - Advanced - Country region si se alege varianta cu cele mai multe canale, sau care sa contina canalul pe care emite routerul.
Apoi se cauta retelele disponibile.

https://omulbun.com/......i-mai-bun/
https://paradacreativa.es/ro/como-cambiar-el-canal-wifi/
Se alege un canal mai mic.

Tin minte ca pe un laptop nu prindeam wifi-ul si am schimbat canalul din router si dupa aceea a mers.

| Zuzu1991 a răspuns:

Scuza-ma ca iti spun, dar nu prea gandesti
"am internet la telefon, dar nu la, laptop"
oricine cu "chef nebun" de munca (adica lene cronica in faza terminala) v-a da vina implicit pe laptop, pentru ca asta e logica

ce poti face acum, E SIMPLU, porneste hotspot pe telefon si leaga-te de el cu laptop-ul, daca merge, atunci routerul e de vina, daca nu merge, atunci intr-adevar e laptop-ul, du-te cu el la garantie