| Dragotta a întrebat:

De azi calculatorul imi porneste(se aprinde)foarte greu.In sensul ca apas pe buton, se aprins luminitele ca functioneaza si dupa se sting ca si cum nu ar mai fi curent in calculator.Si acum dupa mai multe incercari am reusit sa il aprind, acum scriu de pe el dar totusi e foarte aiurea sa il sting si dupa ma chinui 10 minute sa il aprind si mi-e teama si nu sufere componentele ceva ca is foarte scumpe.

10 răspunsuri:
| Dragotta explică:

Si eu am probleme asta chiar acum,in primul rand vezi daca nu ai condensatoarele unflate,daca le ai E clar,daca nu atunci duo la un specialist,oricum ceva trebuie facut la ea,eu tias recomadna un update bios DAR ATENTIE,daca o componenta e stricata in timpul updateului toate placa de baza e dusa, oricum ceva e stricat acolo sa speram ca ai doar virusi sau vreaun cablu prost.

Sfatul meu, schimba prizele si aprindel de mai multe ori observa daca face urat, cumpara un prelungitor cu protectio anti shoc, stai pe el si vezi daca mai face urat.

Sau vezi la butonul de pornire schimba cablul si pune-l pe cel de restart vezi daca mai face asa.Sa il aprinzi pe butonul de restart.Dar cel mai bine dul la ''doctor''

| supermamici a răspuns:

Incearca cu o alta sursa.

| shannygelu a răspuns:

Vezi sa nu ai probleme cu butonul de pornire sa nu stea apasat dupa ce il apesi prima

| AleXu224 a răspuns:

S-ar putea sa fie o problema la sursa (cea prin care trece curentul ianinte sa ajunga in pc)creca sa invechit sau ai o problema pe la un fir pe acolo incearca sa te duci la o verificare...

| Visitor a răspuns:

Salut! Eu am doua pareri, ori calculatorul este virusat grav incit windows-ul nu mai poate rula cum trebuie, ori ai o problema cu componentele ....in orice caz ete mai bine sa te adresezi unui specialist.

| Gabriel123tecu a răspuns:

Ca orice calculator vechi"imbatraneste" iar trebuie sa il schmbi in altul nou.

| PirvuDaniel1996 a răspuns:

S-ar putea sa nu fie firul de la alimentare bagat bine sau cel mai rau ai virusi si trebuie sa instalezi windowsul si mi mi sa intamlplat la fel il aprindeam si mi se stingea ...sau ar mai putea fi curentul slab...

| gregoire a răspuns:

S-ar putea sa ai o problema legata de placa video, dar acum depinde... si windows-ul poate fi problema

| Adrian_Maddalin_1997 a răspuns:

STAI CALM happy e de la windows schimbal asa imi facea si miewinking

| Roxanella a răspuns:

Probabil trebuie sa-i instalezi windosul :big grin