| Roxata a întrebat:

De cand am instalat un router nu prind mai deloc semnal de net. Colega mea din cealalta camera prinde, iar eu nu...routerul fiind pe hol, intre camere. De ce oare?

7 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Ce fel de retea emite routerl? WPA, WEP? E distanta egala, ai incercat sa vezi daca ai semnal de mai aproape de router?

| Roxata explică (pentru CM7YRE):

Http://www.emag.ro/......E75V7BBBM/ Asta e routerul...

| CM7YRE a răspuns (pentru Roxata):

Avand in vedere ca are 2 antene il avantajeaza putin, dar ar trebui totusi sa bata cu macar o liniuta. La ce distanta esti fata de router si cam cati pereti sunt intre tine si router? Ai incercat si cu mai multe dispozitive, gen un telefon sau tableta? Adu laptopul colegei tale la tine in camera sa vezi daca functioneaza, sa nu fie ceva in neregula cu laptopul tau.
In maxim si-n maxim de caz poti intotdeauna sa schimbi routerul, daca nu functioneaza sau sa-ti iei un extender sa ai semnal sigur:
http://www.computerblog.ro/......ncurs.html

| Roxata explică (pentru CM7YRE):

Sunt la 4-5m distanta de router si sunt vreo 2 pereti intre camere.Cu laptopul colegei merge wi-fi-ul in toata casa...nu are probleme deloc.

| CM7YRE a răspuns (pentru Roxata):

Solutiile sunt "mai sus", nu ai ce sa faci mai mult de atat. Maxim sa testezi daca device-ul tau (laptop, telefon) detecteaza wireleses in general, si ce tip de wireless detecteaza.

| eucumine010 a răspuns:

Prea multe interferente. Pereti grosi, alte dispozitive wifi in jur etc. Incearca sa faci reteaua in 5GHz daca are asa ceva routerul.

| pbsolver a răspuns:

Routerul e slab sau prost pozitionat