| Anonimul151 a întrebat:

De câteva zile am o problemă la telefon. Și anume, se descarcă destul de rapid, și o chestie pe care am observat-o chiar zilele astea este că se descarca chiar și când sta la încărcat dacă stau pe el. Adică e 20% dar peste ceva timp ajunge 3% sau se închide total.

M am uitat la setări, la starea bateriei și îmi apare ca Gmail are erori, și ca gmail descarca bateria atât de repede. Și mai apare opțiunea "Somn Profund". Dar daca apăs pe ea zice ca inactiveaza de tot gmail-ul.

Ce sa fac? Sa apăs pe opțiunea aia? Mai pot sa refac gmail ul?

Am repornit și telefonul de multe ori și degeaba...

E la fel.

( Samsung A51 ) - Îl am din 2020

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

„...zilele astea este că se descarca chiar și când sta la încărcat dacă stau pe el."
Daca ai stat pe el ori de cate ori era la incarcat, nu ma mira ca ai problema asta.

| Anonimul151 explică (pentru darrio2007):

Păi știi care e chestia? Și înainte făceam la fel. Dar cum spuneam. De ceva timp face asta în mod repetat. Iar înainte nu făcea. Deci clar e o problemă.

| darrio2007 a răspuns (pentru Anonimul151):

Da, este clar o problema. Bateria a mai scazut din sanatatea ei.

| VoidEternal a răspuns:

Nu prea are treabă Gmail daca bateria ta se descarcă in priza. Cel mai probabil trebuie înlocuită.

| Anonimul151 explică (pentru VoidEternal):

Chestia e că apare ca de la gmail e problema, ca consuma multă baterie...

Decât să schimb bateria... Mai bine îmi cumpăr alt telefon...

( e Samsung a51 ). Îl am din 2020. Oare sa fie cauza și "vechimea"? Ca de obicei 4 - 5 ani max tine un telefon de asta "smartphone ".

| VoidEternal a răspuns (pentru Anonimul151):

Da, probabil ca si eu as cumpara altul. Daca nu vrei sa faci asta si vrei sa ii dai inca o sansa telefonului, poti incerca un reset la setarile din fabrica (ca e gratis laughing ) desi cel mai probabil bateria e pe duca.

| DarknLight a răspuns:

Am avut și eu Samsung A50 și după vreo 2 ani de utilizări multiple, bateria i s-a cam uzat și cam făcea aceleași figuri ca al tău. Însă era de la baterie.
Deci dacă spui că-l ai deja din 2020, are deja aproape 4 ani. Bateria unui telefon se uzează deja după 2 ani.
Eu zic că e sigur de la baterie. Încearcă să o schimbi.
Însă ai grijă că telefoanele ce au schimbate bateriile originale, nu mai funcționează așa de bine, ca cele originale, cu care au venit din fabrică. happy

Și ce am mai observat acum la un Samsung ZFlip 4, pe care îl am de doar câteva luni și nu ar trebui să facă figuri deloc, însă deja face, e că nu încarcă cu orice încărcător ci doar cu încărcător original Samsung și din acela pe care scrie cu încărcare rapidă. Dacă folosesc în schimb un încărcător de la chinezi luat sau universal pe care nu scrie Samsung sau nu e din ăla turbo, cu încărcare rapidă. Face cam exact ce spui tu că face și al tău. Îl pun la încărcat, îl las o perioadă și ori mă trezesc după un timp că nu mai încarcă, ori că mai rău s-a descărcat.

Deci mă gândesc căci probabil astea să fie motivele și la tine.
Încearcă în primă fază să iei un încărcător original Samsung și cu specificația încărcare rapidă. happy
Încearcă, pe cât posibil și să nu-l mai utilizezi pe durata încărcării.
Ți-aș mai sugera să încerci și cu un încărcător din ăla Wirles pe care îl bagi pe el în priză, iar telul îl pui pe acel device. Dacă are funcția asta evident.
Dacă nici asta nu funcționează, e clar că bateria e uzată și nu mai ai ce-i face, decât să o schimbi.

| Anonimul151 explică (pentru DarknLight):

Încărcătorul ( capul acela de încărcător e original ) e acelasi. Doar cablu l am schimbat de aproximativ de un an. Care la fel..., e original, l-am luat din Altex. Deci nu ar avea ce sa fie de la încărcător. Problema sigur e de la baterie sau sistemul telefonului...

Chestia e că și înainte ( acum 2 luni ) de ex stăteam cu el la încărcat și se încărca, nu se descarca exagerat cum face acum...

Atunci aveam 20%, dar ajungea la un momendat și 50%.

Dar acum, dacă e 20% sau mai mult, ajunge sa fie 5%... Și e foarte ciudat.

De schimbat bateria, sincer de asta ma tem. Știu, ca telefoanele cu bateria originala schimbata are probleme și de aceea aș evita sa o schimb. Decât sa o schimb, mai bine schimb de tot telefonul decât sa am probleme și după schimbarea telefonului.

Sincer să fiu, nu știu dacă are funcția de încărcare wireless. Dar nu prea cred.

O să încerc, sa nu îl mai utilizez pe perioada încărcării... Iar dacă nu merge, poate voi schimba telefonul decât sa schimb bateria și să am și după probleme.